Skulptuurindus Tallinnas

Peetri kakkumine
Üleeile Tallinnast vanu pilte otsides vaatasin läbi 1922 aasta ajakirja Kodu, mis mul juhuslikult riiulis vedeleb ja leidsin sealt mõningaid huvitavaid pilte. Näiteks sellise, kus 29. aprillil Vabaduse platsilt Peeter esimese skulptuuri maha kangutatakse. (Vaata üles!)

Vaba Maa 02.mai 1922
Kuna ma ka varem olen olen kurtnud eestlaste skultuurivaenulikkuse üle (Skulptuurid ja ajaloo ilu) siis vaadates praegu Vabaduse väljakul ringi, on tulemus näha. Platsi servas on vabaduse kell ehk Edgari mitmemiljoniline mälestusmärk. Harjumäel, kus kunagi oli kuulsa kommunisti Kingissepa kuju, on vabaduse kivi, mille otsa pole veel kuju välja mõeldud. Aga Vabaduse platsil, kuhu on igatsugu asju üles pandud ja maha võetud, on parkimisplats. Ega Peeter I pole ka minu lemmikmees, aga ma siiski eelistaksin teda läänes toodetud raudruunadele. Ja kui nüüd eriti siiras olla, siis oleks igavesti lahe kui see teine skulptuur, mis sealt ka maha on võetud, alles oleks. (Ma nime ikka ei julge öelda.)

Kõrvaloleval pildil klikkides võite lugeda kirjeldust kuidas seda Peetri kuju maha võeti. Ka tookord kannustas seda viha venelaste vastu.