Vabadus ja tunnetatud paratamatus

vabadussõda
Sõitsime eile õhtul mööda Piibe maanteed. Vikerraadios rääkisid poliitilised naised Suurest Isamaasõjast ja sõduritest. Imelik, kuidas ikka poliitika inimestele halvasti mõjub. Selline tunne, et tavalise inimesega toimub mingi transformatsioon, kui ta päris poliitikasse satub. Kaob ära selline lihtne ja loogiline mõtlemine ja tööle hakkab mingi masin. Igatahes ei kuulnud ma sealt saatest oma mõtteid. Nii, et respublikaanide ja isamaaliitlaste hirm, et nad peavad koos vasakpoolsete võimule tulemist ära hoidma, on küll mägede taga. Vasakpartei järgmises märtsis võimule ei tule, selle peale võin ma mürki võtta ja rohkem siin Eestis vasakpoolselt mõtlevat parteid ei ole. Isegi vasaktsentris ulub tuul hõredate ridade vahel.

Aga see möll selle ümber, et oih kui nõme, et venelased arvavad, et nemad võitsid II Maailmasõja on lihtsalt väiklane. Ning never ei tee me neile selgeks, et neil pole kena selle teadmisega eputada.

Aga meil on ju millega eputada! Meil oli oma Vabadussõda, kui me peksime laiaks nii venelased kui sakslased. Pildil näete selle sõja ühte mälestussammast. Meie poolt jäi sinna eile üks pisike küünal ka. Kallis rahvuslik natsionalist või kohalik neonats, millal käisid viimati oma sambal lippu lehvitamas?

Eile õhtul näitas tv3 Soome filmi. Alguses tundus, et täitsa naljakas, aga mida edasi, seda vähem naljakas oli. Soomlased ikka oskavad tõelist elu räige otsekohesusega kujutada. Ning soomlased on meiega kuradi moodi sarnased. Hirmujudinad jooksevad üle selja, kui mõelda, et meil on ka selliseid tüüpe päris hulgaliselt, nagu eile seal filmis olid. Noored poisid imelikust perest, kelle pähe ei mahu, et peale varastamise on veel võimalusi raha teenimiseks. Isa, kes arvab, et pole oma poegi piisavalt peksnud ja tapab julmal viisil eriti nunnu kutsu. Politsei, kes ei saa millestki midagi aru ennem, kui talle kandikul kätte tuuakse. Väikeste inimeste väikesed vajadused ja õnnetu elu tingituna silmaklappidest, millest on raske mööda vaadata.

Advertisements
%d bloggers like this: