Noortevanglas kasvatakse noored eiteakelleks…

jäätise järgi
Mul ema töötab maal ühes väikeses tootmisfirmas raamatupidajana. Eile sattusime rääkima millised inimesed neile tööle on kandideerinud. Põhiline pidi olema see, et inimene tuleb tööd tahtma, aga ta ei oska sooviavaldust kirjutada. Ise-enesest on ju avaldus selline paarilauseline kirjatükk, mille võiks ju perfektselt selgeks õpetada ka esimese klassi lõpus. Meie haridussüsteem peab ikka täitsa untsus olema, kui ei suudeta inimesele seda ühte ainsat kirjatükki ka selgeks õpetada. Seda ühte, mida tal kõige hädasemalt vaja läheb.

See aga on veel pisiasi. Ema rääkis, et neile käis tööle tahtmas üks 18-aastane noormees, kes kükitas. Noh – tuleb noormees tuppa, kus on laud, üks (või mitu) vaba tooli külaliste tarbeks ja noormees, selle asemel, et toolile istuda, kükitab selle kõrvale. Kõik olid täielikus hämmingus, aga midagi kosta ka ei oskanud. Üks mees aga teadis, milles on asi. Nimelt pidi kehtima Viljandi noortevanglas kord, et kasvandikel ei ole lubatud ei seista ega istuda, vaid ainult kükitada.

Ja-jah – jutt käib Eestist 21. sajandil. Meil on olemas ümberkasvatusasutus, kus noori kasvatatakse, ohh ma ei oskagi öelda, milliste reeglite järgi. Kuidas saab selline asi võimalik üldse olla?! Noor inimene, kes ilmselt on pärit ka ebatäiuslikust perest, on saanud hakkama mingi ühiskonnavastase teoga ja ta saadetakse ümber kasvama. Seal asutuses töötavad aga mingid ajuhälvikud, kes selle asemel, et noortest inimesi kasvatada, kasvatavad nad selliseks, et nood enam üldse tavalises ühiskonnas hakkama ei saa. Mul tekib tahtmine sellise kasvatusasutuse töötajate kallal vägivalda tarvitada, tõesti tekib…

Advertisements
%d bloggers like this: