Kes kellega käib ja kummal pool teeäärt?

Vana Lasnamägi
Huvitav, mida inimesed tänavalt veel vasakpoolsusest teavad peale selle, et vasakpoolsus = Venemaa lembus. Ok, tegelikult teavad vist veel ka seda, et astmeline tulumaks on midagi vasakpoolset. Kusjuures mulle jätkuvalt ei meeldi see Keskerakonna välja mõeldud sõna, mida nüüd kõik kasutavad, justkui oleks see kõige õigem eestikeelne väljend. Jätkem meelde – ennem seda kui Keskerakond uue sõna leiutas, oli juba ammu olemas progresseeruv tulumaks. Ma saan aru, et “astmeline” kõlab pisut arusaadavamalt, aga kuni Laari valitsuseni kehtis meil Eestis ja ka mujal praeguseni just see progresseeruv variant.

Parempoolsete jutt, et ainus tee õnnele on see, kui astmelist tulumaksu ei ole, on sama tark kui see, et Keskerakond ei olegi keskerakond vaid hoopis vasakerakond. Huvitav, miks Euroopa rikkad riigid siis oma progresseeruvaid süsteeme lammutama ei asu, ning ainult Ida-Euroopa riikides see asi nii popp on? Ma tean küll – kui Lääne-Euroopa parempoolsed valitsused hakkaksid oma maksusüsteemi reformima, tuleks neil ka kogu oma sotsiaalse kindlustatuse süsteemist loobuda ja lääneriigid ei saa endale lubade sellist majanduslikku ebavõrdsust nagu Ida-Euroopa on endale lõdva randmega orgunninud.

Miks mulle aga see vasakpoolsuse ja venemeelsuse võrdsustamine jälle ette jäi, oli Andres Laiapea tänane idee, kuidas kõik parteid ühinevad ja mulle on ta lahkelt Konstitutsioonierakonda pakkunud.

Ma korraldasin eelmise aasta lõpus Vasakparteis küsitluse, kus olid ka küsimused selle kohta, et milline olemasolevatest erakondadest on meile vaadetelt kõige lähedasem ja siin oli ülekaalukas vastus SDE, Keskerakond oli järgmine ja vene parteid jäid alles peale rohelisi. Teine küsimus oli, et kas me peaks praeguses olukorras kellegagi ühinema ja sellele vastas enamik eitavalt. Nii, et esialgu on vene parteidega mingi ühinemise variant küll mägede taga ja mitte ainult Lasnamägede.

Selle Venemaa lembuse kohta aga võiks lugeda Arni tõlgitud Emma Goldmani lugusid:
Venemaal ei ole kommunismi, I osa
Venemaal ei ole kommunismi, II osa
Venemaal ei ole kommunismi, III osa
Venemaal ei ole kommunismi, IV osa

%d bloggers like this: