Euroopa valijad vaatavad vasakule

Kevadine pepu varsakabjal
Viimane nädal on Euroopas selline ühelt poolt rõõmus ja teiselt poolt murelik olnud. Meie siin Eestis kakleme oma naljaka risti ja riigikogu palkade ümber ja olgem ausad – mõlemas probleemis on süüdi parempoolsed. Euroopa valijad on ka aru saanud, et parempoolsed ikka imevad vilinal.

Nädalavahetusel olid valimised Hispaanias. Hispaania valimiskünnis on ainult üks protsent (Eestis ametlikult 5, tegelikult vähemalt 6). Eelmistel parlamendivalimistel võtsid sotsialistid valitsuse konservatiividelt üle nii, et mõneti peetakse seda terroristide lõhatud pommide süüks, mis just enne valimisi toimus (surma sai mingi 190 inimest) ja mis valijatele tähendas, et konservatiivide poliitika võib neile eluohtlikuks saada. Sotsialistid kutsusid hispaania sõdurid Iraagist tagasi ja arvestades seda, et tegemist on vahemeremaaga, kus kommuniste peetakse diktaator Francost vabastajateks ja erinevad rahuliikumisel on popid, oli see kindlasti õige samm. Peale selle seadustati Hispaanias samasooliste abielud, tehti seadus, mille järgi saab koduvägivalla toimepanijaid karistada ja anti rohkem iseseisvust Hispaania nendele regioonidele, kes seda kõige ägedamalt soovinud on.

Kui räägiti, et eelmistel 2004 aasta valimistel oli osavõtt väga kõrge, siis ka seekord polnud see palju madalam 75,4% 75,7% vastu. Muideks, Hispaanias on valimisõiguslikke 35 millionit inimest. Nojah, igatahes jäi sotsialistidel pisut puudu, et üksinda valitsus moodustada: vaja oli 176, nemad said 153, ehk 43, 7% kõikidest häältest. Ilmselt pole neil probleeme endale kaaslaste leidmisega, sest vasakpoolseid on Hispaanias palju valida ja konservatiivid kaotasid niikuinii.

Aga kui Hipsaaniast natuke ülesse poole tulla, siis ka Prantsusmaal toimub mingi muutus valijate eelistustes. Nagu teada, on seal juba päris kaua parempoolsed õilmitsenud ja sama kaua on Pariis ka tuntud selle poolest, et nagu mingi teravam repliik seadustes või ühiskondlikus elus toimub, muutub üks osa Pariisist võitlustandriks.

Eile toimusid Prantsusmaal kohalike valimiste esimene voor, kus Sarkozy sai teada, mida tema ligi 10 kuud presidendiks olemisest arvatakse. Mida see mees siis teinud on? Eestlased teavad küll – paneb modelli. Tundub, et prantsuse valijatele see ei imponeerigi. Prantsusmaa kohalike valimiste süsteem pole mulle eriti tuttav, aga igatahes need, kes sel pühapäeval said üle 50% on võitnud, aga need, kes said vähem kui 50 ja rohkem kui 10%, lähevad uuele voorule, mis toimub järgmisel nädalavahetusel. Igatahes Pariis ja Lyon jäävad sotside kätte edasi. Kuna kõik pole veel lõplik, siis on ennustusi erinevaid, aga enamik usub neid küsitlusi, mis reedel tehti, et hulk valitsuspartei valijaid, enam kohalikul tasandil neid hääletada ei taha.

Võiks veel sellest ka kirjutada, et Saksamaa on ikka veel segaduses, mida teha neis Lääne-Saksa piirkondades, kus konservatiivid oma hääled Vasakparteile kaotasid, aga samas kardavad sotsdemmid vasakparteiga liidumaade valitsusi teha, aga lugege siis seda juba ise.

Advertisements
%d bloggers like this: