Usklikele meeldivad sõjad?

Kõige ilusam pepu
Nüüd sain hakkama pealkirjaga, mis nõuab kindlasti pikemat süvenemist kui mul plaanis on. Aga pealkirjas esitatud väite alus on, et paljud sõjad on tulnud erinevate religioonide kokkupõrgetest. Sinna religioonidele lisaks saab veel ka panna usu mingitesse väärtustesse, mis tihtipeale seonduvad jälle mingi vaenulikkusega: ehk vaen tekitab vaenu.

Tegelikult tahtsin ma kirjutada Tiibeti asjast. Alguses paistis see jama kaugelt vaadates selline lihtne: umbes nagu Kosovo, mingi riik on teise riigi sisse jäänud ja tahab iseseisvaks saada. Mida aeg edasi, seda rohkem tundub, et tegemist on puhta poliitikaga, kus seisukoha võtmiseks on vaja teada, kuhu poole sa kuulud ja siis vastavalt sellele ka ühele või teisele poole rivistuda. Probleem, et keegi on kuskil maha löödud ja mingit infot varjatakse, on läinud lihtsaks: kommunistlik Hiina ahistab munki. Nojah, tegelikult on see rohkem nagu see Birma asi mõni aeg tagasi oli. Samuti mungad, kes selle asemel, et vaikselt kloostris nohistada, lähevad tänavale ja siis tuleb võim ja laseb mõned maha. Samuti valitsev võim, millel on vasakpoolsuse jooned.

Aga mina ei taha selliselt positsioonilt otsustada! Mulle ei meeldi, et kellegi surm seotakse sellega, et kas ta nn. kommunistide poolt või vastu. Pealegi pole Hiinal juba ammu kommunismiga mingit pistmist. Tegemist on pesuehtsa kapitalismiga, koos suure ebavõrdsuse ja meeletu eratootmise ja kaubandusega. Võtmeriik, mille olulisus maailmas tõuseb iga aastaga.

Aga mulle ei meeldi ka see, kui minu emaili-listi saadetakse populistlikke kirju. Eriti groteskne on see, et tegemist on ülikooli riigiteaduste listiga. Mis kiri see on, mis ütleb nii:

Olukord Tiibetis on kriitiline, ning vajab seetõttu meie kõigi abi. Kõigi, kes väärtustavad inimelu ja kultuuri. Just need elu põhiväärtused on Hiina kommunistliku režiimi jõhkra tegevuse tõttu sattunud hävimisohtu Tiibetis. Seetõttu otsustab Budismi Instituut korraldada rahumeelse meeleavalduse Hiina RV saatkonna ees.

Kas siis ühtegi inimest ei olnud, kes oleks nagu sisuga kirja kirjutanud? Mis kultuuri ma peaks väärtustama või mis mõttes inimelu? Aga vähemalt on allakirjutanud hea nalja kirjutanud. Ameerikaliku pealiskaudsuse kõige jõhkram lamedus on nende kirg kõikidest asjadest lühendid vormistada. Tollele kirjale on alla kirjutanud: BI president *** ja BI direktor ***.

Kuna ma põhimõtteliselt austan inimeste võrdsust hoolimata nende seksuaalsetest suundumustest, siis võiks ju isegi kaaluda seda kultuuriküsimust. Aga tegelikult mind see Tiibet ei huvita, sest selles on kõvasti rohkem poliitikat ja tühipaljast kismat võimu ümber kui kellegi tõelist huvi Tiibeti kultuuri või inimelude küsimuses.

Advertisements
%d bloggers like this: