Lihtsalt nii lolli juttu saab rääkida ainult väga haige

Majakas ainukese ja õige tõe poole!Eelmisel nädalal keerles ajakirjanduses üks ärev teema, mille kohta ma alguses mõtlesin, et ei võta sõna. Pole mul vaja tuleriidale ronida. Aga ilmselt ma ikka olen siuke enesehävitajalikku tüüpi. Endast hooliv inimene ju ei tunne huvi, mis meil poliitikas toimub. Kevad on käes ja soe ilm paneb unustama kohaliku kehva kliima, miks siis vaja veel tuju rikkuda mingite poliitiliste arvamusavaldustega. Jätaks kõik lugemata ja elaks oma elu, mis muuseas, on suurepärane.

Noh, aga täna mõtlesin, et vaatan üle, mida sirbis kirjutatakse ja sealt jäi jälle silma seesama stoori: Leena Hietase juhtum. Kaarel Tarand on mures umbes-täpselt sama asja pärast kui minagi: miks see väike buklett Eestis nii valulise vastuse leidis? Jutust ei selgu, mida Kaarel tollest üllitisest arvab. Jutu uba on rahvast rahustada ja selgitada, et tegemist oli Soome kui kapitalistliku riigi puht turundusliku käitumisega, kus parima raamatumüügi tagamiseks alustati naabri peksmisest.

Emotsioonide tulva Eesti ajakirjanduses vallandus eelmisel teisipäeval, kui postimees tsiteeris Helsingin samomate eelmise õhtu artiklit: Suomalaistoimittajan pamfletti arvostelee Viron miehitysmyyttejä. Jutule reageerisid valuliselt nii kommijad kui ka IRLi liikmed:
Vahtre nimetab Soome ajakirjanikku närukaelaks«Kas ta on mingi kommunist või muidu loll?»
Nutt: ajakirjanik esindab ilmselt Moskva seisukohti
Mihkelson: kallid Soome sõbrad, mis see on? «See inimene ei saa vist ikka päris hästi aru, millest ta räägib,» ütles Mihkelson. «See peegeldab pigem, ma ei tea, KGB või parteikooli sõnavara.»

Aga mida siis ameti järgi ajaloolased oskavad öelda: «Refereeringu järgi tundub tegemist olevat täieliku mõttetusega ning säärast asja ei saa ega peagi kommenteerimaütles Pajur. TRÜs töötav ajaloolane otsustab juba ilma lugemata, et ei saa kommenteerida? Kuidagi väga Liis Lassilikult Peeter Ojalikult kõlab. Umbes nagu oleks tema suguelu kohta küsitud. Selline oli Postimehe kajastus.

Ekspress võttis kätte ja uuris järgi, et mida siis Hietanen mõtles: Hietanen: Lennart Merist on saanud soomeugri puuslik. Loen mina intekat ja leian, et Hietanen on täiesti mõistlik inimene, ainult, et ta räägib asju, mida Eestis ei räägita, isegi teemat pole viisakas alustada, rääkimata arutelust. Sest kes siis ikka tahab tuleriidale minna? Erilistele masodele soovitaks lugeda ka ekspressi artikli juures olevaid kommentaare. Kui need kommentaarid üheks ümardada, siis sisu on selline: “tegemist on raskelt ajuhage inimesega. siin vaevalt on tegemist mingi kommuga või venkuga. lihtsalt nii lolli juttu saab rääkida ainult väga haige.

Appi, millal meil lõpeb nõukogude kord, kus teisitimõtlemine on diagnoos!

Advertisements
%d bloggers like this: