Don’t Panic is Under Construction!

Pisikene pangakeneLugesin teisipa õhtal Wildi postitust ja järsku tundus, et midagi tõesti ei klapi. Alati kui keegi kirjutab kuskil, et peaks krooni euro küljest lahti siduma, siis ma mõtlen, et jumal hoia, keegi ei saa ometigi nii loll olla, see on ju puhas enesetapp. Nii lollid ei saa isegi meie poliitikud olla. Aga Wildi lugedes hakkasin järsku mõtlema. Muidugi ei ole ükski meie poliitik nii loll või pigem nii julge. Aga kes nendelt üldse küsib? Kõik Eesti oluliseimad majandus- ja maksureformid on Eestis toimunud Maailmapanga, IMFi ja teiste selliste kahe kolmandiku maailmavalitsejate taktikepi all. Parim näide on Eesti pensionireform. Maailmas ei ole riiki, kes oleks Maailmapanga nõudeid pensionikindlustuse osas nii täpselt täitnud. See on perfektseim teostus üldse ja rahvas kiljus rõõmust, et õlasalle ja muud nänni sai. Euroopa vanades riikides saadeti valitsused siukese reformikavaga pikalt.

Hakkasin siis mõtlema, et millised ohu märgid meil läbi käinud on. Noh, kui eeldada, et Eestile on antud hoiatus, et mingi kindla perioodi jooksul olgu kroon euro küljest lahti ja pole meie asi, kuidas te seda teete.

Minu elukogemus on õpetanud kuidas tunda ära, kui keegi valetab. Tavaliselt on see nii, et kui tagantjärgi tundub kellegi jutt oli imelik, aga ma ei saa aru täpselt miks, siis ta kindlasti valetas, aint ma, naiivne, ei saanud kohe aru.

Millised lood Eesti kõrgete poliitikute puhul on viimastel aegadel imelikud olnud. (Tegelt muidugi on suurem osa poliitikast kahtlusi ja kõhklusi tekitav, aga mis siiski täpsemalt?) Ok, selle aasta tipplugu on ilmselt ikka see, kui peaminister avastas järsku eelarveaasta alguses, et riigi eelarve on vaja ringi teha. See on apsoluutselt ennekuulmatu ja sellist asja pole Eestis enne juhtunud. Terve eelmise aasta lõpu kordas peaminister kaljukindlalt, et probleemi pole, aga sel aastal äkitse ühel hommikul ärkas ülesse ja läks lolliks? Tühja see keemik lolliks läks! Endisele korrektsele parteisõdurile tuli käsk kõrgemalt. Kas keegi valitsusest vaidles talle vastu, et me ei tee riigi eelarvet ringi? Ei, mitte keegi, kõik asusid vaikselt kulusid maha nihverdama. Ilma mingi kobinata oldi nõus, et ainuke eelarve osa, mida ei kärbita, on kaitseministri haldusala. Kes käsutab Eesti kaitsekulusid? NATO nõue: 2% eelarvest kuradile.

Nii, edasi. Kes Eestis vastutab igasugu rahavärgi eest? Eesti Pank, kes tegelikult on suhteliselt seotud kätega asutus, kuna tal pole mingeid riigile kuuluvaid finantsinstitutsioone, millele toetuda. Kogu Eesti pangandus kuulub teistele riikidele ja ka Eesti riigi raha asub tegelikult Rootsi pankades. Eestil pole oma panku. Lipstok on kõigis ringkondades oma mees ja sugugi mitte loll mees. Ega Männik ka loll mees ei ole. Ma kuulasin raadiost õige mitut intekat temaga. Üks lause jäi mulle pähe kummitama, kui üllatav lause. Nimelt ütles Männik, et ta ei tunne suurt kedagi. Männik on välis-eestlane, kes Eesti Telefoni tööle tulles pani oma läänest tulnud naiivsusega paljusid töötajaid üllatuma. Kuidas, pole oluline. Muideks, rääkides majanduslangusest, siis ühe väga suure ja olulise Eesti ettevõtte esimese kvartali kasum ja käive olid sel aastal oluliselt suuremad eelmise aasta omadest. Millise, pole oluline.

Tulles tagasi Männiku juurde, siis võib tema valimisel Eesti Panga nõukogu esimeheks olla mitu ideed. Üks see, et äkki mees tõesti suudab midagi ära teha, aga pigem ma usun, et mees läks lihtsalt tanki, sest eelmine mees ei olnud nõus. (Vahemärkus: Huvitav, miks Arrak valikust välja jäi?)

Tegin siis otsingu “maailmapank” postimehes, et äkki keegi suurema jutuga on midagi kuidagi poetanud. Ülla-ülla, reformikate tuntud lobamokk Ligi ise. Ligi on selles suhtes naljakas mees, et kõik teavad, et ta ei suuda suud pidada ja tihtipeale tuleb sealt ka täiesti üllatavaid naiivsusi, hoolimata kõigest, on ta käpp sees kohtades, kus info liigub. Nojah, leidsin siukse arvamusartikli, kus Jürgen-poiss räägib majandusest: Jürgen Ligi: tõkked, mis ohustavad majanduse arengut 2008-04-22. Jürgeni CV järgi on ta puhas majanduspoiss, aga teda pole kunagi poliitikas asja kallale lastud. Nõuka ajal töötas ta lausa plaanikomitees ökonomistina. Eesti Valitsus on ta olnud vaid see kurikuulus kaitseminister, kes tegeles sõjahaudade komisjoniga, mis koos ei viitsinud käia.

Nojah, Ligi arvamusloos on igasugu tavajuttu ja ka siuke lause: OECD, IMF, Euroopa Komisjon, Maailmapank ja reitinguagentuurid peavad tööturgu meie kõige tõsisemaks majandustõkkeks. Kas see on vihje, miks meil äkitse oli vaja tööseadusandlus ringi teha – kõrgemad võimud käskisid? Nunuh.

Ok, kaevame edasi. Taavi Veskimärgi on meil endine rahandusminister, keda kõik teised ministrid vihkasid, sest ta oli kangekaelne ja kohutavalt autoritaarne. Ma ei mäleta, kuidas see tema hüüdnimi kõlaski. Vhat ever, Veskimäega on alati jama, sest ta on kole tõsine, liiga tark ja ilmselt ka kehvasti seltsiv, erinevalt omapoisist Ligist. Seoses Männiku valimisega olid postimehes sellised artiklid:
Jürgen Ligi pahandas riigikogu ees Veskimägiga 2008-05-13
Veskimägi: uus pangajuht hakaku valitsusele vastu 2008-05-13

Nojah, nüüd ma enam edasi midagi oletada ei taha, isegi hakkas juba vastik. Ärge siis paanitsege, mis tuleb, tuleb niikuinii. Kui USA majandus kiiremini langeb kui ELi oma, siis on päris hea plaan Ida-Euroopa riigid ükshaaval põhja lasta. Selleks on vaja neid tsut kiita, tsut hirmutada ja Laarile jälle mingi preemia anda, et mooramees teeks, mis mooramees tegema peab.

PS! See kõik on vaid konstruktsioon.

Advertisements
%d bloggers like this: