Ärge aidake majanduslangusele kaasa

Aia tagantNeed jutud majanduse jamast olukorrast paneb inimesi igasuguseid imelikke otsuseid vastu võtma. Mõned neist võivad ju isegi mõistlikud olla, aga osa neist muudavad olukorda kehvemasse suunda.

Ma igaks juhuks kordan veel üle, et misasi see majanduse kehv olukord on. Noh selles mõttes, et mis ta meil siin on. Majanduse kiire tõus tähendas peamiselt seda, et paljud ei tundnud, et raha vähe oleks ja siis nad aina tarbisid ja laiendasid tootmist ja tõstsid palku. Laene võeti, sest elu tundus ilus ja pangad lahkelt muutkui pakkusid. Jutt, et kinnisvarasse investeering on hea asi ja oma maja veel parem, võiks Eesti hümniks kuulutada. Kuna nii tehti ja erilisi piiranguid endale ei seatud, siis majandus muutkui tõusis nii-mis-mühin. Meid on aga suhteliselt vähe ja ühel hetkel saabus moment, kus enam ei läinud vaja näiteks noid pappmaju põllule või siis haige hinnaga lukskortereid liiklussõlmedesse. No loomulik ju. Inimesi pole nii palju ja normaalne välismaalane ei osta ilma serva peale külma kohta mitut maja, onju.

See, et USAs on Enroni sarnast majandustegevust juba vähemalt viimane 10 aastat aktiivselt harrastatud, ei puutu ju sisuliselt meisse. Aga paanika on nagu mingi nakkushaigus, mis jubeda kiirusega levib ja hoolimata erinevatest teguritest vahest nakkab, vahest mitte.

Vot seepärast ongi rumal hakata järsku täiesti ristivastupidiselt eelnevale tegutsema. Kui vanasti kõlbas tootmist laiendada, siis vastupidine tegevus ei pruugi alati sugugi mitte majanduslanguse PÕHJUSTATUD olla vaid võib hoopis ise seda põhjustada. Muidugi ei tasu raha niisama tuulde pilduda ja laene võtta, mille tasumine eriti lihtne tegevus pole. Aga see ei ole mingil ajal mõistlik. Aga kui järsku tavapärane tarbimine kõvasti alla tõmmata ainult selle pärast, et igal pool räägitakse, kui halb olukord on, siis see on juba rumalus.

Miks ma seda juttu kirjutan? Aga seepärast, et ettevõtted, kel mingeid käibeprobleeme ei paista, on kah otsustanud, et nüüd järsku hoiame kokku. Ning mille arvelt kokku hoitakse. Ikka erinevate soodustuste pealt oma töötajatele. Mis nad teevad selle rahaga? Panevad kappi seisma vä? Samas tunneb töötaja, et pigistatakse rohkem ja ka tema peab kuskilt kokku hoidma hakkama. Noh ja nii siis see ettevõtte ja tema töötajad aitavad veel, et majandus langusteele kiirelt lükata.

Paanitseda tuleks ikka siis, kui see ka sinu puhul näidustatud on. Majanduslanguse ajal ei lange sugugi kõik põrmu. Nagu alati saab peamiselt loll kirikus peksa. Nagu paljudes muudes kohtades, töötab ka majanduses ühendatud anumate seadus – ühed kaotavad teised võidavad. Ei tasu ennast kohe ise kaotajate kirja panna. Tuletagem meelde, et targad börsimängurid üritavad põhjast osta, mitte põhjast müüa.

Advertisements
%d bloggers like this: