Pedofiilia Eesti karistusseadustes

OksadTäna on SLÕhtulehes mõtlemapanev artikkel: Sajad mehed soovisid väikese Mayga seksida. Mõtlemapanevad on ka selle jutu kommentaarid. Mind on ammu huvitanud, et kes oli see haige inimene, kes muutis Eesti kriminaalõiguses ära punkti, et alla 18-aastasega täiskasvanud seksida ei tohi ja nihutas selle piiri 14-aastale. Kommentaarides oli sellele isikule vihje.

Ok, tegin internetis otsingu. Õigemini mitu. Kõigepealt loeme seaduseid: karistusseadustik. Selles on kirjas, § 145. Suguühendus lapseealisega. Täisealise isiku poolt noorema kui neljateistaastase isikuga suguühendusse astumise eest – karistatakse kuni kolmeaastase vangistusega. Muideks, kuni (vist) 2006 sai selle eest 5 aastat.

Ma äkki peaks siin natuke põhjendama ka, et miks ma arvan, et 14 oli liiga noor. Ma olen hea mäluga täiskasvanud naine. Ma mäletan ennast 14 aastaselt. Tolles vanuses tean ma enda seksuaalsete arusaamade kohta kahte asja: esiteks seda, et mingi suhe endast üle 2 aasta vanema mehega ei tulnud kõne allagi, sest see tundus pervo. See 2 aastat oli täielik piir. Teiseks see, et vähemalt mina küll 14-aastaselt kellegagi seksida ei tahtnud. Muidugi oli ka minu ajal 14-aastaseid, kes olid seksinud, aga need, keda mina tean, tegid seda samuti enda vanustega. Seega pole erilist põhjust lubada 14-aastaseid panna näiteks 20-aastastel, kuna keskmisel 14-aastasel tüdrukul ei ole sellise akti järgi erilist vajadust, pigem vastupidi. Pealegi peaks 14-aastase tüdruku puhul ka arvestama seda, et meie ühiskonnas ei peeta sellises vanuses ema eriti mõistlikuks lahenduseks, kuna nii vana võiks veel koolis käia ja vaba elu elada.

Nojah, lähme seadustega edasi. Selgub, et kommentaarides antud vihje ei pea paika. 2002 aastal muudeti seadust küll, aga see punkt oli sees juba esimeses versioonis, mis võeti vastu 2001. aastal. Lihtsalt 2002 aastal kaotati ära kriminaalkoodeks ja selle asemele tuli karistusseadustik.

Enne seda kehtinud seadustest leidsin kriminaalkoodeksi, mis tehti ENSV kriminaalkoodeksi asemel ja seal on ka § 116, kus täiskasvanut suguühenduse eest alla 14-aastase naisega karistatakse arestiga või vabadusekaotusega kuni nelja aastani. Seega on meil too 14-aasta piir olnud terve uue vabariigi aeg. Ainult et mingi hetk oli seal kirjas, et seadus kehtib tüdrukute kohta ja hiljem leiti, et poistega pole ikka ka kena täiskasvanuil möllata. See, et nõuka ajal oli see piir 18, teadis igaüks, aga internetist ma selle seaduse teksti ei leidnud.

Aga otsinguid tehes leidsin ka ühe toreda eelnõu, kus on karistusseadustikus § 158, kus lapseealiseks taheti teha alla 13-aastast. Too on pärit 1999 aastast ja valitsuse eelnõu 119 SE. Tol ajal oli peaminister Mart Laar ja valitsuses veel mõõdukad ning reformikad. Huvitav, kas see oli neil ka koalitsioonileppes? Valimisreklaam erinevates pornoajakirjades oleks ju vahva.

Igatahes arvan ma ka praegu, et ei ole vaja täiskasvanutel alla 18-aastatega seksida. Kuigi siin võiks kehtida ka mingi vanusevahe sensus. 19-aastane võiks ju 17-aastasega olla, kui nad mõlemad seda tõesti tahavad, aga variant, et pereisa kahe lapsega arvab, et nüüd on viimane aeg oma vana naine 17-aastase vastu vahetada, selle taga on pigem surmahirm kui normaalne suhe.

Täiendus
Samal teemal ka Gerd. Peaks vist lisama, kuidas see teema mind puudutab. Mul on tütar, kes hetkel on küll alles 10, aga ma tahakas näha seda vanameest, kes talle 4 aasta pärast läheneda julgeb!

Advertisements
%d bloggers like this: