Kas sina oled russofoob?

Punase peaga tirts - kahtlane!Keegi küsis mul siin ühes pikimas kommentaariumis, et misasi see russofoob on. Üldiselt kasutatakse seda sõna negatiivses tähenduses, aga tegelikult ega ju ei pea. Araknofoobia on näiteks hirm ämbikkude vastu. Väga levinud ja keegi ei leia, et need, kes ämbiku peale kiljuvad, mingid halvad inimesed on, eksole? Foobia üldises mõistes on selline inimese hirmutunne, mis võib väljenduda erinevalt: mõnedel ongi peamiseks tundeks ainult hirm, mõnel viha, mõnel lausa paanika. Kusjuures vihal ja hirmul on ka omavaheline seos olemas: viha tekib tihtipeale kaitseseisundina hirmule, et inimene oma hirmule vastu astuks.

Ma saan aru küll, et võrrelda suvalist rahvust ämblikega, pole kena, aga nii nagu araknofoobile ei ole võimalik selgitada, et Eestis pole ühtegi ämbikut, kes inimesele natukenegi ohtlik oleks, on sama värk ka selle russofoobiaga. Russofoob on inimene, kes usub, et venelasi, Venemaad, vene kultuuri või vene poliitikat on vaja karta või vihata. Kusjuures Eestis on russofoobial veel üks suhteliselt spetsiifiline väljendumisvorm – nimelt usuvad Eesti russofoobid, et nende jaoks eriti vastikuna tunduv asi – vasakpoolsus või kommunism – on alguse saanud ja seotud peamiselt Venemaaga. Nende russofoobide meelest on kõik vasakpoolsed kindlasti kuidagi oma mõtetes sõltuvad Venemaast.

Ok ja nüüd toome otseseid näiteid russofoobiast:
1. Venemaa ja Gruusia konflikt on kindel märk sellest, et Venemaa tungib ka varsti Eestile kallale. kuna kell 19 komme vaadates tundus, et mõnele on eelmine sõnastus liiga valus ja värske haav, siis uus sõnastus allpool:
1. Venemaal on suur huvi ja vajadus Eestile lähemas tulevikus sõjaliselt kallale tungida
2. Venemaa on suurim oht meie iseseisvusele.
3. Suurim oht eesti kultuurile või keelele on vene keel või kultuur
4. Venemaa poliitika on alati ebaeetilisem kui mõne teise riigi poliitika ja seda igas situatsioonis
5. Me peaks kinni panema igasuguste venekeelsete teleprogrammide ja -raadiote edastamise Eestis, sest … (tegelt ma ei ole aru saanud miks)

Nojah, edasi tuleks juba näiteid, mis on pisut haruldasemad, aga kui keegi vastab noist 5 küsimusest vähemalt 3 “jah”, siis on tegemist korraliku russofoobiga. Ja ärgu ta ennast selle pärast solvatuna tundku – hirm pole väga ratsionaalne tunne ja vaevalt, et ta hoobilt sellest vabaneda suudaks. Peaasi, et see mu postitus kelleski viha ei tekitaks.

Advertisements
%d bloggers like this: