USA valimised ikka on huvitavad

Seeneke rohus (märg)Ma vist ei olegi USA valimistest viitsinud kirjutada. Seda peamiselt põhjusel, et mulle ei meeldi sedatüüpi valimised ja riigitüüp nagu USAs on. Esiteks ei meeldi mulle presidentaalne riik, sest sel juhul on ühel inimesel liiga palju võimu. Teiseks ei meeldi mulle enamusvalimised, sest selle tulemusel muutub kogu poliitika keskerakondlikuks ja populistlikuks, sest nn. “harju keskmist” valijat on alati kõige rohkem ja keskmisele valijale meeldimiseks tuleb kõige rohkem valetada. Ega seal USAs neil praegusel kahel kandidaadil ju suurt vahet ei ole. Enam-vähem kõiges on nende vaated vaid natukene erinevad ja millegi erutavaga ei julge kumbki välja tulla. Eelmise nädala kõrghetk oli siis, kui Obama tegi teatavaks, et tema asepresident on Joe Biden.

Noh, kes oskab hoobilt nimetada, kes on praegune USA asepresident ja millega ta on hakkama saanud? Ei, Condoleezza Rice, kes igal pool tähtsatel koosolekutel käib, on hoopis välisminister. Aga presidendivalimistel on aseprseidendil ilmselt oma roll täita. Esimene pilk, kui ma seda Bidenit telekas nägin, oli emotsioon – Obama valis mehe, kes on tema vastaskandidaadi tüüpi, väga kaval. (teine emotsioon oli, et nimi kõlab nagu bin Laden). Juba selline välimuslik kokkulangevus näitab, kuidas sellised valimised on imelikud ja rõhuvad hoopis millelegi muule, kui tegelikult võiks – välimusele.

Aga ilmselt sellel asepresidendil ikka on mingi oluline roll veel täita (peale selle, et kui president surma saab, on ta viuhti ise president). Wall Street Journalis on näiteks jutt, et kuidas ta nende ajalehe nimelisele tänavale mõjub. Seal on kohe mitu pankurite hirmuunenägu kirjas. Kõigepealt olevat Biden rääkinud, et igasugused fondid teevad imelikke tehinguid, mida nad ainult ise teavad, kellele need head on. Siuke jama tuleks lõpetada. Vana lugu muidugi. Väärtpaberid (ja teie, lugejate, III pensionisammas ka) ju selleks ongi, et kavalad saaks lollidel naha üle kõrvade tõmmata.

Teiseks on Bidenil plaan tõsta aktsiatega spekuleerimise ja dividendide tulumaks vanale tasemele. Noh ja siis tahab ta ka igasugused maksusoodustused umbrikkuritel ära võtta. Ja veel muudki.

Seega on USA valimised tegelikult isegi põnevad. Isegi põnevamad, kui meie valimised, kus räägitakse ainult keskmisele valijale suunatud mesijutte. Meil pole veel ühtegi poliitikut olnud, kes oleks rääkinud midagi aktsiaturgudel toimuvast ja üritanud umbrikkureid kottida. Seega, ma olen selle Bideniga kandideerimise poolt küll, mis siis, et ta konservatiivi nägu on.

Advertisements
%d bloggers like this: