Karistusmaksudest

Praegu vist on õige aeg maksudest kirjutada. Et asi huvitavam oleks, võtan kasutusele sõna “karistusmaks”. Kindlasti on inimesi, kes arvavad, et kõik maksud on karistusmaksud ja pole midagi parimat kapitalistlikust anarhiast, aga jäägu neile oma definitsioon.

Kõige ehtsam karistusmaks on loomulikult lastetusmaks. Fertiilses eas sigimiseks loodud isendeid karistatakse selle eest, et nad oma funktsiooni ei täida. Sobiks riiki, kus kõige olulisem on laste juurdekasv ja peamine majandusharu on metallitööstus, kus naistele eriti töökohti ei ole, aga selle eest surevad seal töötavad mehed, tänu terviskahjustavale tööle, kiirelt maha.

Teine karistusmaks on käibemaks. See on karistuseks neile, kel on vähe raha, aga ikka tarbivad. Mingi tase on käibemaksu puhul selline, et hoiab tarbimisest eemal noid, kes tööl ei käi ja näiteks abirahadest vms. elavad. Kui käibemaksu tõsta, siis hakkavad vähem tarbima need, kes vähem teenivad. Käibemaksuga mängimine ongi selleks hea, et vaesemaid inimesi millestki eemal hoida. Noh, näiteks saab niimoodi neid, kes ei jõua endale korralikke riideid osta, hoida eemal kultuuriüritustest.

Majandusteadlased väidavad, et luksusmaksud on karistuseks neile, kes soovivad luksuskaupu teha või müüa. Vaene inimene (see, kes pole majandust õppinud) arvab, et luksusmaksuga saab karistada rikkaid, aga tegelikult on nii, et kui rikkaid karistada, siis lähevad nad mujale ja ostavad sealt või jätavad ostmata. Seega jäävad tööst ilma need, kes luksuskaupadega teenisid.

Nojah, ma rohkem siis ei räägi, millise maksuga saab kedagi karistada. Ma kirjutasin selle postituse peamiselt sellepärast, et aeg-ajalt kuuleb ikka kuidas reakodanik, kel raha umbes söögi jaoks jagub, helistab raadiosse ja räägib, et käibemaks on ikka kõige parem maks, mida tõsta. Sealjuures ei tule talle pähegi, et tema palgast moodustab käibemaks alati suurema osa, kui tema ülemuse palgast. Aga loll inimene saabki ju kirikus peksa.

Kuulge, kus see kirik asub, kus seda vanasõna karistusaktsiooni toimetatakse?

Advertisements
%d bloggers like this: