"Tõehetk" – viimane hetk normaalses elus

Ritsikas kivil, süütu karglejaSattusin esmaspäeval juhuslikult vaatama saadet “Tõehetk”, heal kellaajal oli. Kui keegi juhuslikult seda ei vaadanud, siis väliselt sarnanes see “Miljonimänguga”: oli Võrno ja küsimused ja sugulased, kes kaasa elasid. Kui miljonimäng lisas Võrnole sellise targa mehe imago, siis saate ajal mõtlesin, et huvitav, kas see saade on selleks, et Võrnole Eesti kõige labasema mehe imago anda, sest see saade oli kohutav.

Ok, algus oli enam-vähem. Umbes nagu miljonimänguski – küsimused mida igaüks teab ja hea meelega vastab, aga mida edasi, seda hullemaks läks. Saate lõpuks oli küsimustele vastanud mees endast välja rääkinud kõik detailid, mida võib-olla vaid oma parimale sõbrale räägitakse, kui sedagi. Kusjuures ta tegi seda vaid selleks, et raha saada. Lõpuks ta muidugi raha ei saanud.

Mehel peavad ikka supernärvid olema, et peale seda saadet veel edasi elada. Noh võib-olla ta ema on temaga nõus veel suhtlema, aga ei usu, et neid inimesi ta lähikonnas eriti rohkem on, kellele ta seltskond veel talutav oleks. Kurat, kellele sellist saadet vaja on?!?! Kui kunagi oli kombeks Raekojaplatsil avalikke hukkamisi läbi viia, siis see saade on tolle traditsiooni tänapäevane vaste. Me oleme enda meelest nii tsiviliseerituks saanud, et tapmist nagu otseselt vaadata ei taha, aga sellist telekavaatemängu küll.

Kui laste multikate ja arvutimängude kohta räägitakse, et lapsed muutuvad neid vaadates julmemaks, siis ma ei tea, kuidas selline saade vaatajate psüühikale mõjub. Kindlasti on sel teemal ka uuringuid tehtud, aga meil vist sellest räägitud pole. Selle Eesti reaaliti produtsent, kelle saate tegelane ennast ära tappis, on ju ka veel täiesti vabaduses ja avalikult aus mees. Ilmselt on ka “Tõehetkega” võimalik produtsendil korralik raha teenida ja ilma, et tema maine kahjustatud saaks. Kas meil pole ühtegi paragrahvi, kus mentaalselt tervet inimest, kes vabatahtlikult on nõus ennast televisioonis idioodiks teha laskma, saaks kuidagi väärkasutamise eest kaitsta? Inimesed ei peaks oma elu nii labaselt raha eest müüma.

Muideks, Kati Murutar on selle saate kohta ka väga hea arvamusloo kirjutanud: Kati Murutar: verine kirss julmuse tordil.

Advertisements
%d bloggers like this: