Homoseksuaalsusest kui konservatiivsest maailmavaatest

Leidsin targa lause targalt mehelt. Michel Foucault: There is object proof that homosexuality is more interesting than heterosexuality. It’s that one knows a considerable number of heterosexuals who would wish to become homosexuals, whereas one knows very few homosexuals who would really like to become heterosexuals.

Ehk siis maakeeles öelduna väitis Mihkel, et homoseksuaalne on palju huvitavam olla kui heteroseksuaalne ja seda tõendab asjaolu, et neid heterosid, kes homodeks võivad tahta, on ikka väga palju rohkem, kui neid homoseksuaalseid kes heteroteks tahaks. Tegelt on see muidugi selline naljaga pooleks väljend, sest ma olen alati arvanud, et seksuaalne suundumus ei ole just päris seesama, et tahan hakkan koristajaks, tahan hakkan direktoriks. Kunagi jäi mulle pihku üldse mingi uuring, kus võis välja lugeda, et tegelikult on normaalne olek üldsegi biseksuaalsus. Kõik, kes väidavad, et nad puhtad homod või heterod, on ainult ühiskonna surve tõttu oma vaateid konservatiivsemaks korrigeerinud.

Tsut aega tagasi, kui ulmeguru tegi juttu geipoppkultuurist, siis ma käisin seal korraks kommimas, aga keegi ei vastanud. Minu komm seisnes, aga viimase Eestis tehtud GLBT-inimeste ebavõrdne kohtlemine Eestis: uuringu lõpparuandest leitud tulemusega, kus tuli välja see, mida oodata oligi: GLBT (gei-lesbi-bi-trans) inimesed on nagu kõik teisedki inimesed ühiskonnas. Mõned neist on tolerantsed, aga teised mitte. Üllatav oli aga see, et nad üritasid hoolega olla tolerantsed homofoobide vastu. Ehk siis väljendavad Eesti GLBT-inimesed täpselt samasuguseid arvamusi, nagu keskmine meie ühiskonna liige.

Aga oma jutuga tahtsin ma seda öelda, et ühiskond on ikka üks rõhuv element ja kui inimesed suudaksid ignoreerida ühiskonna neid mõjusid, mis isikutasandil eelarvamusi loovad, oleks elu hoopis mitmekesisem ja ilmselt oleks ka igasuguseid neuroose vähem.

Maslowi püramiidis kujutatakse inimese arengut läbi püramiidi, kus alumised astmed rahuldavad oma söömisvajadusi ja tipu omad sotsiaalseid vajadusi. Huvitav, kui inimesed oleksid vabad igasugustest sotsiaalsetest painetest, millise püramiidi siis saaks kujundada? Peale seksuaalsuse peavad ju inimesed järgima tervet hulka erinevaid sotsiaalseid norme, nagu teatud tase riietuses, jalanõudes, või veel hullem – auto mootorimahus või eramaja suuruses. Mida üldse üks harju keskmine inimene oma eluga pihta hakkaks, kui talt kõik sotsiaalsete normide poolt ette nähtud vajadused ära kaoksid? Vaeseke enam üldse ei teaks, mille nimel elada, kui välimus ja positsioon olulised poleks.

Advertisements
%d bloggers like this: