Russofoobia-foobiast ja rahust

Tegi augu põhjusegaEesti konservatiivide hulgas on juba pikemat aega valitsenud põlgus Soomes tehtava rahvusvahelise poliitika teemadel. Ma ei hakka nüüd neid arvamusi otsima, aga ka blogimaailmas on tihti lugeda väljendit, et kui keegi poliitik on liiga vähe kuri, siis ta ilmselt “teeb soomlast”. Kõikidele sellisetele tüüpidele tuli nüüd kena vastus. 197 kandidaadi hulgast valiti Nobeli rahupreemia saajaks Soome endine president Martti Ahtisaari. See on Soomele esimene rahupreemia. Enne Soomet on skandinaaviasse tulnud rootslastele viis korda, norrakatele 2 ja taanlasele 1. Millal võiks mõni eestlasest välispoliitik sellise 1,1 miljoni euro suuruse preemia saada? Ilmselt teab vastust vaid tuul, kui seegi.

Aga sama teemaga haakub minu arust väga hästi tänase päevalehe arvamusartikkel: Toomla: Eesti poliitikud pole russofoobsed. Alustaks sellest, et riik, kus selline küsimus üldse õhus hõljub, on ilmselt juhitud inimeste poolt, kelle vaimne tervis on kahtluse alla seatud. “Foobia” on ju viisakas väljend mingil moel ebastabiilse inimese olukorra kohta. Toomla sotsioloogina on “foobia” tõlkinud ümber vihaks, aga miks ta sotsioloogina veel ka Tiit Vähit valesti tsiteeris, on täiesti arusaamatu. Pange tähele, Vähi väitis artiklis “Eesti muutub ummikriigiks”, et “Kristiina Ojuland ja Marko Mihkelson kütavad juba praegu igal sammul üles russofoobiat, et sellel lainel europarlamenti valitud saada.

Kui Vähi kasutas tõendivaba demagoogiat, mis on endise poliitiku puhul täiesti normaalne ja aktsepteeritav, siis Toomla teadlasena astus sügavasse ämbrisse. Ta asus ümber lükkama väidet, mida pole olnud. Mis teda selleks ajendas, ma tõesti ei tea. Igatahes oleks ta võinud kõigepealt lugeda korralikult läbi Vähi jutu ja järgmisena hingata sügavalt sisse-välja.

Ma ei viitsi targutama hakata, et kas keegi on russofoob või mitte, või mis see russofoobia üldse on. Kuid üks, mis on kindel, on see, et Eestis eksisteerib täiesti ebaratsionaalne russofoobia-foobia. Inimesed käivad ringi hirmus, et äkki keegi nimetab eestlasi russofoobideks ja see ärritab neid. Nad on valmis võitlusesse paiskuma, et tõestada midagi, mida tõestada ei saagi.

Karsson, kes on pärit rahva hulgast, kel on juba 5 rahupreemiat, ütleks siinkohal: “Rahu ainult rahu”. Rootslasi ega soomlasi küll keegi foobikuteks ei pea, pigem ikka liiga rahulikeks ja vaata kuhu see viib 🙂 Aga meile kuluks ära pisut vähem foobiaid, eriti poliitikas.

PS! Marko Mihkelson arvab, et Ahtisaari võit näitab, et ka meil on lootust. Huvitav mille alusel? Geograafilise läheduse pärast? Venemaa on ka hästi lähedal …

Advertisements
%d bloggers like this: