Oled sa mõrvar või eetiline tarbija?

26. märts 2008Edastan kõigepealt ühe teate:
Laupäeval, 15.novembril, toimub Tallinna vanalinna karusnahaäride ees suur karusnahavastane rongkäik. Tegu on iga-aastase üritusega, mis toimub juba kolmandat korda ning mis on ajastatud novembrisse – kuusse, mil enamus karusnahafarme alustavad loomade tapmist. Karusnahatööstus on verine äri, mis vangistab, piinab ja tapab metsloomi selle nimel, et keegi saaks endale karusnahast kasuka osta, mida tal tänapäeval enam tegelikult vaja ei ole. Me elame maailmas, kus inimestel ei ole vaja karusnahka, et end soojas hoida. Loomade kannatused ja tapmine ei ole väärt eset, mis nendelt võetud nahast lõpuks tehakse!

Ja neile, kellele ei meeldi, et mõningaid loomi kasvatakse ainult selleks üheks korraks, et ta maha lüüa ja ta karvadega nahk mingile eputisele ümber panna, neile lugemiseks guardiani jutt sellest, kuidas loomi tapmata on võimalik talvel end kenasti ja soojalt riidesse panna:Ethical shoppers: Woolly thinking. Selles jutus soovitatakse villaseid mantleid ja räägitakse kuidas noid lambaid on hellalt koheldud, sest arenenud inimene ometigi ei soovi, et keegi tema heaolu pärast kannatama peaks.

Muideks, kas tundlik tarbija ka teab, et isegi spordijalanõude valikul saab püstitada küsimuse: Kas mu tossud ikka on kooskõlas eetilise tarbimisega, kuigi nad pole tehtud loomanahast? Vot selline jutt on ka guardianis: Where can I find some ethical trainers? Probleeme võib tekkida mitmelt rindelt: esiteks kasutavad suured firmad ebaeetiliselt tööjõudu arengumaades, teiseks võivad olla need materjalid, mida valmistamiseks kasutatakse, toodetud mingil ebaeetilisel viisil või keskkonda kahjustavast materjalist. Jutus on antud ka linke mulle tundmatutele firmadele, mida autor soovitab. Siin lausa üks tabel tootjatest, pluss veel hulk jutte eetilisest tarbimisest.

Ma saan aru küll, et olukorras, kus isegi Rootsit ähvardab negatiivne majanduskasv, leiab paanikatunnustega inimene, et tarbin seda, mille peale rahakott hakkab! Aga ikka ei tasu unustada, et majanduslangus on alati kellelegi langus ja teisele tõus. Seega positsioneerige end õigesti ja olgem eetilised 🙂

Advertisements
%d bloggers like this: