Ühispanga jamad

Sügisene soojärvMeediakära ühispanga ehk siis praeguse nimega SEB, ümber, tekitab mulle muret. Viimane jutt, mille ümber rahandusasjatundjate sõnavaraga möllatakse, on eriti vastik: SEB: me ei lekitanud infot, SEB hüvitab Likviidsusfondi investorite kahju (uudises on muidugi igasugu jama ja pealkirjale vastab vaid 1 lause), SEB juht: me pole kliente ebavõrdselt kohelnud.

Mida kogu selle käraga öelda tahetakse? Ise-enesest on tegemist kõige loomulikuma protsessiga, mida ikka aeg-ajalt tehakse. Investeerimine on alati seotud riskiga ja see on loomulikumast loomulik. Kui fondi väärtus kahaneb, tuleb selle hind samuti madalamaks teha. Split pole mingi imeasi. Võimalik, et keegi võttis oma raha juba enne välja, sest ta juhuslikult mõtles, et kui fond koosneb Islandi pankade asjadest, siis on kehvasti, aga ilmselt kõik nii taibukad ei olnud.

Panga fondidesse investeerivad need, kel on parasjagu raha jalaga segada. Tolle fondi kohta olevat ju reklaamis kah kirjas olnud, et eriti lollidele ja ega te siit eriti ei teeni. Noh kui sa oled eriti loll ja raha vedeleb, siis võib selle raha alati näiteks vanadekodule annetada, aga võib ka pangale kinkida, teades, et mõlemad paigutused võivad tekitada umbes sama suure rahulduse või rahuldamatuse.

Teine variant on ise rahaga midagi teha: ehitada, osta, laiendada. Kui sa ise rahaga midagi teed, siis arvutad oma riskid välja ja tead täpselt palju ja millal on lootust väikesest rahast suur teha.

Nüüd on aga variant, et lollid andsid raha ja nenda raha “sulas ära”. Lollid panid selle uudise peale karjuma. Kui suvaline realoll lõugab, ei huvita see kedagi. Ilmselt on sellesse fondi raha pannud keegid, kel võimu mingeid kangikesi liigutada ja seepärast ongi nüüd kisa taevani. Eestis on neid lolle, kes küll hästi teenivad, aga samas ei oma sissetulekule vastavaid vaimuandeid, vaid ainult häid tutvusi, päris palju. Kui näiteks vaadata seda, kuidas Oliver Kruuda pidevalt avalikult peksa saab, kui ta oma rahaga midagi ette võtab, siis siit saab järeldada seda, et kadedad ja lollid on vihased endast võimekamate peale. Oliver ei pane ilmselt oma raha imelikesse fondidesse vaid võtab parem mõne võsa maha ja maksab trahvi, kui kadedad koerad haukuma tulevad. Lollid koerad aga panevad raha mati alla ja on pahased, kui keegi selle ära virutab. Ning nüüd peab SEB suure kisa pärast hakkama lollidele midagi hüvitama. NÕME!

Totter on aga asja juures see, et selline lollide karjumine ehmatab neid inimesi, kel ei vedele raha laua all niisama. Sellised inimesed võivad tahta oma tavalise käiberaha pangast välja võtta ja vot siis on jama. Meil on küll seadus, et kui pangal tekivad probleemid, maksab riik jamad kinni, aga sellise tegevuse all kannatab juba suurem hulk inimesi, sest riigieelarve augud lapitakse sotsiaalkulutustest. Lõpeks kannatavad rikaste idiootide tujukuse pärast need, kes on kõige vaesemad.

Mida ma siis kokkuvõtvalt ütlen? Ei ole vaja suurt palka inimestele, kes sellega muud mõistlikku peale kahtlastesse fondidesse panemise teha ei oska. Eestis on lollid ülemakstud.

Täiendus kell 15.11.
Leidsin kah ühe idioodi, kes seal fondis oma raha hoidis. Lääne Elu kirjutab, et Haapsalu Veevärk kaotas fondis umbes miljon krooni. Kuna nn. allahindlus oli 13 prossa, siis tähendab see, et Haapsalu veevärk oli sinna ikka hunniku miljoneid toppinud. Kas tõesti pole Haapsalus rahaga midagi teha ja kogu veevärk on viimasepeal korras? Mitte SEBi juht ei pea tagasi astuma, vaid nonde ettevõtete juhid, kes rahaga midagi teha ei oska. Kusjuures Veevärgi direktor on veel väge täis: „Pank peaks silmad maha lööma,” ütles Haapsalu Veevärgi juhataja Rein Mets. „Ei ole pangalt veel ühtki vabandust kuulnud — see on kummaline. Kui me oma kliendile ebamugavusi tekitame, siis vabandame.” Rein Mets, astu tagasi! Firma kodulehe andmetel teenis veevärk 2007 aastal milli kasumit. Kui rahaga midagi teha ei oska, on aeg juhtkonda vahetada.

Advertisements
%d bloggers like this: