"Suur Vend" jälgib teid!

Rotermanni kvartalMõni aeg tagasi toimus ka Tallinnas rahvusvahelise jälgmisvastase päeva üritus: Pildistame KAPOt. Ma oma laiskuses ei viitsinud end küll kohale vedada, aga tundub, et meil riigis on selle jälgimisega probleeme. Meie minevik möödus riigis, kus toimus totaalne jälgimine ilma mingisuguste reegliteta. Õigemini oli reegel: riik jälgib sind igal ajal ja igas kohas ja sa võid kindel olla, et jälgimisseadmed on igal pool, mitte vaid avalikes kohtades. Homo Sovieticus on praeguses riigis suhteliselt rahulik, kuna jälgimine on väiksemaks läinud. Tegelikult jälgivad meid kaamerad ikka igal pool, ilma, et me sellest teaks.

Kõigepealt peaks põhiseadust tsiteerima, aga kuna too kipub meil riigis tihtipeale pigem kena paberi staatuses olema, siis vaatame kõigepealt kellel on õigus tegeleda jälitustegevusega. Selleks on meil Jälitustegevuse seadus, mille järgi on Eestis luuramisasutused: Kaitsepolitseiamet, Politseiamet, Piirivalveamet, Kaitsejõudude Peastaap, Justiitsministeeriumi vanglate osakond ja vangla, Maksu- ja Tolliamet. Igaüks vastavalt omale teemale.

Jälitamiseks on neil terve hulk õiguseid, mida teistel asutustel pole. Mulle meenub juhus, kui kapo ametnik pildistas demonstratsiooni ja väitis, et ta on postimehe fotograaf. See oli küll hale vabandus, aga vastavalt seadusele on tal see õigus “teeselda isikuid ja organeid”. Vastavalt seadusele tuleb isiku teesklemiseks teha siseministri avalduse alusel vastav kanne äriregistrisse ja pärast see kustutada ja esitada kuu lõpul tegevusaruanne. Mis kõik KAPOl veel lubatud on, võib lugeda näiteks siseministri määrusest.

Ok, jälitustegevus on lubatud meil siis 7 erineval asutusel. Peale jälitamisasutuste on meil veel ka julgeolekuasutused, kelle eesmärgid on pisut udusemad kui jälitusasutustel. Neid asutusi on meil riigis kaks: Kaitsepolitseiamet ja Teabeamet.

Peale riiklike asutuste on meil olemas veel 1 kategooria firmasid, kellel on lubatud paigaldada kaameraid. Seda reguleerib Turvaseadus. Seal on ka kirjas, et Jälgimisseadmestik käesoleva seaduse tähenduses on pilti või elektroonilist signaali edastavate ja salvestavate seadmete kogum, mis on ette nähtud territooriumi, inimese, eseme või protsessi jälgimiseks või territooriumi, inimese või eseme asukoha või protsessi toimumise koha kindlaksmääramiseks.

Seega võib öelda, et salaja, kuid vastavalt seadustele, tohib inimesi jälgida KAPO ja vangla. Politseiseaduse järgi peab politsei teavitama avalikkust tema poolt avalikku kohta paigaldatud ja jälgimiseks kasutatavast jälgimisseadmestikust sellekohase teabe paigaldamisega jälgitavasse avalikku kohta.

Ja see nimekiri on nüüd lõplik ning kõik ülejäänud asutused ja firmad ei või suvalist endale meeldivat teavet avalikus ruumis salaja koguda. Kõik kaamerad, mis on linna avalikku kohta paigutatud ja mille kohta ei ole avalikku silti ja läbi mille saab sisuliselt inimesi jälitada, on ebaseaduslikud.

Seega Tallinna linnaametnikud võiksid teha seda tööd, mis neile seadusega on lubatud ja selline uudistes välja hõigatud nali: Ametnikud hakkavad tänavapuhastajaid interneti teel jälgima – on puhas illegaalne isetegevus.

Advertisements
%d bloggers like this: