Kohalikest valimistest Tallinnas

Lasnamäe iluTäna siis muutis riigikogu KOV valimisseaduses ära Tallinna valimissüsteemi. Kui ajakirjanduses räägiti, et siiani oleks Üks valimisringkond jätnud Keskerakonna Tallinnas ainuvõimuta (06.11.08), siis ma mõtlesin, et huvitav kas alla saja arvutamine on tõesti nii raske, et mõni ei suuda arvutust ära teha. Savisaar siiski oskab arvutada: Savisaar: tallinlaste võrdne kohtlemine tuleb taastada otsekohe (04.11.08).

Ok, ma seletan, kuidas peale valimisseaduse jõustumist Keskerakonnal veel paremini hakkab minema. 2005 aasta valimistel käis Tallinnas hääletamas 136 582 inimest. Selleks, et saada üle linna kokku 5% valimiskünnist, oli vaja 6829,10 häält. Edgar Savisaar sai Lasnamäelt 16834 häält ja Vilja Savisaar Põhja-Tallinnast 5846 poolthäält. Selleks, et Lasnamäelt valitud olla, oli vaja umbes 2400 häält. Selleks, et näiteks Piritalt valitud olla, piisas näiteks Ivari Padaril ainukesena Pirital sotsdemmidest Tallinna volikokku saamiseks 728 häälest.

Kui nüüd tuleb Tallinna ainult üks valimisringkond, siis need, kes tänu sellelele, et eelmine valimisseadus soosis “traditsioonilisi” Tallinna piirkondade valijaid ja praegune uus teeb nad võrdseks nn. uusrajoonidega, jäävad nood, kes on võimelised ainult väikeses rajoonis natuke hääli saama, volikogust välja. Need, kes enne said Lasnamäelt oma tugevad hääled kätte, saavad ju need ka edaspidi, aga nad saavad ka hääli lahjematest piirkondadest. Seega on peale järgmiseid valimisi Keskerakond veel kindlamalt Tallinna juhtpositsioonil, kui siiani.

Advertisements
%d bloggers like this: