Miks somaallased on "piraadid"?

TuneesiaAafrika on meist kole kaugel, aga kas see on vabandus, miks infoajastul tolle mandri jamadele ühekülgselt lähenetakse? Täna on postimehes Silver Meikari artikkel, mille ma liigitaks puhtakujuliseks propagandaartikliks. Ma ei saa aru, mis peaks olema Silveri eesmärk sellise ühekülgse artikli kirjutamiseks, aga eeldame, et see tuleb lihtsast naiivsusest. Kuid miks ka meie ajakirjanikud pidevalt Somaalia piraatidest jahuvad, kui samaaegselt ilmub neil ka artikleid, mis olukorda teisest küljest valgustavad? Keegi ei viitsi, või pahatahtlikult ei soovi, liita ühele ühte? Tegelikult peaks seda nimetama lihtsalt imperialismiks, kus suurfirmade huvid matavad kõik muud väärtused.

Mis seal Somaalias siis lahti on? Tegelikult on seal nii palju lahti ja paigast ära, et ma ei jõuaks seda kõike siia blogisse kirja panna. Alustaks aastast 1977, mil sai alguse sõda, mis on vahelduva eduga kestnud siiamaani. Somaaliast põhjapoole jääb Ogadeni piirkond, mis on imetore maagaasi ja nafta maardla. Entud hetkel (ehk peale Ogadeni sõda) kuulub see piirkond Etioopiale, aga tegelikult elavad seal piirkonnas somaallased, kellele ka praegu üldse ei meeldi, et nende piirkond ainult seepärast Etioopiale kuulub, et ta maavarasid servani täis on (Ogadeni mässulised teatasid sadade Etioopia sõdurite tapmisest 04.11.2007). Aga see on vaid üks somaallaste jamadest.

Suurem jama on sõda, mis toimub alates somaalia revolutsioonist 1986-92, kui kukutati diktaator Siad Barre. Nagu tollel ajal kombeks oli, lõid revolutsioonis aktiivselt kaasa nii NSV Liit kui USA. Ning siit edasi läheb asi täpselt sama hullult edasi. NSV Liitu küll enam pole, aga USA sõdib seal rõõmsalt edasi.Vahele peaks vist mainima, et USA sõdib koos Etioopia, Uganda, Burundiga. Ning teisel pool on peamiselt erinevad islamistlikud rühmitused. Muideks, ka somaalased on peamiselt moslemid.

Keda huvitab, võib selle sõja kohta detaile ju ise otsida, aga kokkuvõtlikult: USA on tegelenud Somaalias sõdimisega mingid 20 aastat. Algsed põhjused on samad nagu ka muudes USA osalemisega sõdades: peksame moslemeid, kes omavad naftat. Kuid siin sõjas on ka väike erand. Nimelt kirjutab postimees täna, et ka Venemaa saadab uued sõjalaevad Somaalia rannikule. Ehk ka Venemaa sõdib koos USAga meresõjas somaallaste vastu.

Kas sellises olukorras on aus ühte sõja poolt lihtsalt piraatideks kutsuda? Minu arust ei ole. Või kui keegi seda teeb, võiks ta ka selgitada, miks USA, Venemaa, Etioopia jt riigid seda ühte riiki juba rahule ei jäta. Kuidas somaallased üldse nii kaua on suutnud vastu pidada?

Advertisements
%d bloggers like this: