Päevaleht hävib plaanipäraselt

Pilt tänase postimehe onlinestTäna on Postimehes jutt, kuidas Postimees on rebinud end Eesti loetavaimaks päevaleheks. Kummaline on see, et loetavuse teada saamiseks on vaja Emoril küsitlus teha. Kas ei saaks arvestada nii, et ajalehel on kõigepealt teada palju on ettetellitud lehti, palju läks müüki, palju tuli müügist tagasi ja kui see number korrutada läbi mingi koefitsendiga, arvestades, et ühte lehte loeb umbes kaks inimest (mõnes peres üks inimene, mõnes töökohas või raamatukogus rohkem), siis saabki lugejate arvu teada?

Statistika ja turu-uuringud on teatavasti asjad, mille puhul kehtivad alati mingid reeglid, mille järgimine suurendab või vähendab lõppandmete täpsust. Näiteks lihtne loogika: mida rohkemate inimeste käest küsid, seda täpsem on tulemus. Postimehes ei ole kirjas kui paljudelt küsiti ja kuidas küsiti. Seega ei saa ka kindel olla, et tulemus on õige, kuna isegi esindusliku valimi puhul on antakse eksimuseks tavaliselt 5 protsenti. Mida väikesem on küsitletute arv, seda suurem on eksimus.

Aga milline lause mulle artiklis lõbu valmistas oli see: Teiseks oli Postimehel viimases kvartalis 23 000 lugejat rohkem kui Õhtulehel, kohalikul konkurenditul tabloidlehtede liidril.

Ahh, et Postimees arvab, et ta on analüüsiva ajakirjandusega saanud oma liidrikoha ja õhtulehega ei konkureerigi tabloidinduses keegi? Seda soovivad nad ilmselt ise uskuda ja kujutavad ette, et lugeja on lammas. Nojah, mingi lugeja tegelt muidugi ongi lammas, sest postimehe loetavus on kõrge ikka tänu kenadele nuppudele “staaride” eraelust, krimiuudistest, mustavatest lühinuppudest, HOROSKOOPIDEST jms, mis hoiab adrekat kõrgel ja uinutab analüüsivat mõistust.

Ja Päevaleht lihtsalt ei tea ise ka keda peaks rohkem kopeerima, kas postimehe konservatiivsemat joont või õhtulehe inimeselähedasemat käsitlust ja teeb valiku lihtsalt kopeerida, ilma lisaväärtust lisamata või oma nägu otsimata. Lootus jääb, et nad oma maotuse otsas panevad enne pildi taskusse, kui minuga seotud kohtuasi alata jõuab. Ajakirjanikud, hakake uut tööd otsima.

Advertisements
%d bloggers like this: