Kas LHV on kamp vargaid?

Jäätunud järvEilane Pealtnägija näitas ühte armsat poissi, kes tõmbas endast kõvasti vanematel meestel lõdva randmega naha üle kõrvade. Juba saadet vaadates jäi mulje, et kuskil logiseb midagi ja mingi osa pikast jutust on rääkimata jäänud. Läksin ülejäänud juttu LHV foorumist otsima ja ühte koma teist sealt ka leidsin. Aga kõigepealt peaks ära rääkima Suure Pildi.

LHV-foorumis saavad peksa loomulikult need kergeusklikud, kes tolle poisi juttu uskuma jäid. Iga majandust õppinud inimene peaks ju teadma, et ei olemas fondi, mis toodaks sulle 40% kasumit aastas ja veel haigem on mõte, et see 40% võiks tulla juba ühe kuuga. Need mehed uskusid. Kuid nad ei olnud sugugi esimesed naiivsed, keda sedatüüpi jutuga on hullutatud. Eelmise aasta lõpus pandi USAs vangi mees, kes asutas NASDAQi ja too mees suutis pea-aegu samasugust juttu panna uskuma ameerika suurimad miljonärid. Loe ise: Aasta petis: Bernie Madoff.

Madoff lendas muidugi kõvasti kõrgemalt kui kohalik börsikeenius. Madoff müüs kütust ahnusele kasutades parimaid turundusreegleid. Süsteem, mida ta kasutas, ei ole isegi eesti keelde tõgitud. Tehke internetis otsing sõnale “hedge-fondid”. Vastuseks tulevad jutud meie ärimeeste lemmikkohtadest: Äripäev, LHV, Tarkinvestor ja igasugused soliidsed uudistelehed ja hedge-fonde käsitletakse tavaliste tõlkelugude ja pressiteadete vormis – igavalt. Aga turundustrikk seisnes selles, et USA hedge-fondidesse investeerisid ainult väga rikkad inimesed ja pangad, kuna seal nõutav investeering oli väga suur summa. Rikastele meeldib näidata, et nad kuuluvad klubisse, kuhu vaesed ei pääse. Mis siis, kui klubi kasutab ära vaid nende naiivsust.

Hedge-fondid ongi enam-vähem sama, mida too poiss ja samuti Madoff tegid – nad lubasid ebanormaalselt kõrget tootlust ja garanteerisid, et miinus pole võimalik. USAs on pankadel keelatud hedge-fonde teha. Kuid pole seadust, mis keelaks pankadel hedge-fondide teenust osta. Ma ei oska nüüd täpset nimekirja teha, aga noodsamad hedge-fondide püramiidskeemid ja põhja kõrbemine, panid alguse kõigepealt finantskriisile ja selle tulemusel ka andsid erilise kiirenduse majanduskriisile.

Nagu eile Foorumist selgus, pole meil praeguses valitsuses ühtegi majandusharidusega ministrit. Ilmselt samal põhjusel pole meil ka ühtegi seadust, mis reguleeriks hedge-fonde ehk teisisõnu – inimeste petmist eriti suures ulatuses. Muide – eesti keeles kutsutakse hedge-fonde ka riskifondideks. Mõlemat sõna kasutatakse nii nagu jumal juhatab.

Aga LHV-l on (või ainult olid?) sellised fondid loomulikult olemas ja mitte ainult LHV-l. Nende foorumis on näiteks selline lause:

P- Mul siis tekib kohe küsimus. Miks Eesti rikakd ja ilusad ei kaeba kohtusse Gildi hedge fondi juhi Tõnno Vähi? Seal ju tehtud ka päris korralikku aadrilaskmist:)

Tõnno Vähk oli see mees, kes töötas LHV pensionifondide- ja veel mingi juhina. Sealt läks ta ära juhiks kohta nimega GILD Arbitrage Riskikapitalifond, mis on muuseas ka firma Norma suuromanik. Eelmise aasta novembris “külmutasid nad oma hedge-fondi 2009 aasta maini”, kuigi alles 2008 märtsis kilkas Vähk, et alternatiivsetel fondidel on paremad tulemused.

Ma ei viitsi nüüd rohkem kaevamisega tegeleda, aga fakt on see, et eilne Pealtnägija nägi vaid vee pinnavirvendust ja lugu ise on hoopis suurem ja põnevam. Ainult, et peksa saavad peamiselt rumalamad – nii “investorite” kui “fondijuhtide” poole peal. J.O.K.K.