Lotila ropp kõnepruuk

Kas peegel võib eksida?Kuulan täna Vikerraadiot. Seal on jutt ja muusika enam-vähem tasakaalus. Aga nüüd pean vist nuppu katsuma ja kanalit vahetama, sest hetk tagasi kutsuti seal ülesse “positiivsele pressi tsensuurile.” Kaks saatejuhti, mõlemad meesterahvad, olid püha viha täis ühe soomlasest mehe peale, kelle kirjatükk täna Õhtulehes ilmus: Eestlastel on hüääni moraal ja šimpansi kombed! Kuigi nad ei viitsinud eriti uurida, mis mees see Lotila on, arvasid nad, et peab ikka üks tõeliselt tähelepanu otsiv luuser olema.

Mitte ei saa märkimata jätta, et psühholoogia algtõde väidab, et inimene näeb teiste juures peamiselt omi vigu, seega tasub sildistamisega ettevaatlik olla. Viimase paari aasta jooksul ongi meie ajakirjanikel välja kujunenud uus sildistamise stiil – tähelepanu otsiv luuser. Selline edetabelgi tehti mõni aeg tagasi EEkspressis. Aga ma küll ei näe põhjust Lotilat samasse nimekirja toppida. Õhtuleht ei kirjutanud ju Sami suhetest seksiga või millise autoga ta sõidab, vaid avaldas arvamusartikli, mis lahkas Eesti ühiskonna kitsaskohti. Jah, ta tegi seda ikka väga värviliselt. Aga juu siis Lotila teab, et kui kasutada suguelulise maiguga teksti, siis loeb seda suurem hulk inimesi, kui teaduskeelt pungil juttu.

Ma lugesin ka tolle arvamusjutu üle ja mind küll ei solvanud seal midagi. Esiteks ei kutsutud ju ülesse eestlasi enesetappu sooritama vms. Soovitus oli, et kui teie ühiskond ei õpeta üksteisest hoolimist, siis minge elage mõnes arenenumas ühiskonnas ja õppige seal kuidas arenenud demokraatias elatakse. Ma arvan, et meil on palju inimesi, kes samamoodi mõtlevad ja paljud on ka nii teinud. Kas nad ka tagasi tulevad, nagu Sami soovitas, ma ei tea, sest ükski, keda ma tunnen ja kes on läinud, ei taha tagasi tulla.

Seal jutus on palju põnevat:

  • Tubli Eesti areng: Nõukogude Liidu kõige jõukamast vabariigist Euroopa Liidu puruvaeste hulka.
  • Mida vaesem rahvas, seda külluslikumat elu elavad selle juhid.
  • Tundub, et Eesti koolide põhiülesandeks on toota stressis, olematu enesehinnangu ja tühja pilguga pärdikuid, kelle kõrval lobotoomia operatsiooni läbikäinud tunduvad rõõmsad ja algatusvõimelised.
  • Kallid eestimaalased: kõrge moraal tähendab õiglust, seda, et abivajajaid aidatakse igal juhul ja igal ajal. Ühiskond ja kaaskodanikud ei jäta kedagi üksi oma muredega. Iga inimene on tähtis, rahakoti sisust olenemata.

Ja nii edasi. Minu arust on väga õiged laused ja ilmselt on vaja, et keegi meid raputaks sellest unest, millesse me suikunud oleme ja kus enne uinumist on viimane mõte – kuidas võita miljon. Mulle ei meeldi riigiraadio, kus on onud, kes lugesid ainult selle rea jutust, kus öeldi, et nad peaks tihedamalt alukaid vahetama ning Tüüpiline eesti mees arvab, et moraalil on midagi pistmist oraaliga ja innustub sellest ning saatejuhid sattusidki ärevusse, et kust see võõras mees neid nii hästi tunneb.

Aga sellega ma olen tegelikult nõus, et ropud sõnad oleks tekstis võinud tärnidega asendada.

Advertisements
%d bloggers like this: