Valged jõud on keskkonnavaenlased

Öine TallinnKohalike valimiste kampaania käib täie hooga. Poliitikud on hüppevalmis haaramaks igast ideest, mis vastaspartei välja käib, et see kiirelt maha teha. Või vähemalt mina küll ei oska kuidagi teisiti mõista seda pimeduse ja valguse ümber käivat sõnasõda, mida poliitikas karastamata ajakirjanikud hoolega võimendavad.

Valitsuse tasemel tehakse vahetpidamata erinevaid otsuseid, mis mõjutavad otseselt suurt hulka inimesi, kuid need ei tundu rahvale üldse nii palju huvi pakkuvat. Mitu artiklit oli ajakirjanduses siis, kui valitsus otsustas, et sisuliselt on haigusraha maksmine liigne raiskamine ja võttis sellise kulutuse riigi eelarvest ühe pliiatsitõmbega maha? Tööandajad vist pisut niuksusid, et nemad peavad nüüd midagi maksma hakkama, aga see oli ka väga vaikne niuts. Eks nad teavad väga hästi, et mitte üks tüüp ei kobise, kui nad selle raha töötajale maksmata jätavad. Kuna kohe jõustub uus tööseadusandlus, siis on targem see inimene, kes haiguslehe võtab, ju üldse lahti lasta. Tööseadusandluse kaotamine võeti ju samuti ilma erilise piuksuta vastu.

Aga vaata, kui öösel nelja aeg tänavavalgustus kustub, siis tundub see kõigi tervisele erilist mõju omavat. Kuulge, kes need inimesed on, kes sel ajal tänaval kooberdavad? Varahommikused vahetused alustavad kah hoopis hiljem ja ööklubilised võiksid juba kella neljaks oma nelja seina vahele jõudnud olla? Kuna jutt käib kuritegevusest pimedas, siis ilmselt käib jutt ikka neist ööklubilistest, sest öises linnas on purjus inimene parim saak. Vahet pole, kas on valge või pime. Ära jaluta maani purjusolekus tänaval kui kurjategijaid kardad!

Mulle küll aitab Savisaare argumendist, et kui linna eelarve on väiksemaks jäänud ja on valida, kas kärpida lastaiakasvatajate palku või kustutada tänavalgustust, siis tänavalgustuse pealt kokku hoidmine on õiglasem valik. Tegelikult kutsuks inimesi ka kodus pidevalt jälgima, et igasugused lambid jms ei põleks, kui neid hetkel vaja pole. Hoides kodus elektrit kokku, ei säästa mitte ainult isiklikku raha, vaid hoiad ka maailma, milles sa elad!

Aga tegelikult ongi Tallinn ikka väga valge öine linn olnud. Käisin kuu aega tagasi Bolognas ja kuna ma jõudsin sinna peale päikeseloojangut, siis minu esimene emotsioon oli, et küll see on ikka üks pime linn! Enne seda olin ma mitmesse teise Itaalia linna samuti öisel ajal jõudnud ja sarnast mõtet mul mujal ei olnud. Bolognas tõesti tänavalgustuse peale raha ei raisata. Kui ma oma tähelepanekut kohalikele kurtsin, siis need rääkisid, et Bologna korraldab kokkuhoiumõttes vahest ka täielikku tänavalgustuse mittesüütamist. Lepitakse kokku, et vot tänasel ööl ei süüta ja ei süütagi. Ilmselt on bolognalaste sellises käitumises “süüdi” ka elanike ilmne kõrgem haridustase, sest mulle jäi mulje, et suur osa linna elanikest on seotud Bologna ülikooliga, mis muideks on maailma vanim jätkuvalt tegutsev ülikool.

Mulle küll meeldib, kui rahanappuse probleemidele üritatakse leida rohelisi lahendusi. Ameeriklased, kes hoolega praegusele olukorrale lahendust otsivad, on leidnud, et just roheline lähenemine oleks antud hetkel kõige mõistlikum, sest muidu oleme me kõik veel korralikumalt lõhkise küna ees. Keda huvitab, võiks lugeda nobeli majanduspreemia omaniku (eestikeelset) artiklit sel teemal: Stiglitz: majanduskriisi lahendusvõimalus.

Advertisements
%d bloggers like this: