Eesti uueks pealinnaks … Paide

Tulevane Eestikoledaim peaväljakPaidele pealinnatiitli andmise otsustasin ma nüüd ja täiesti iseseisvalt. Kuid Paide sobiks pealinnaks küll – pea igalt poolt Eesti mandrilt saab sinna enam-vähem sama kiirelt. Pealegi pidi Paide Eestimaa süda olema. Milline on kehas üks väga oluline organ – süda ikka. Miks mulle aga sellised mõtted just täna pähe tulid?

Põhjus on üks – Tallinn ju ei sobi. Pealegi on Tallinnas Keskerakonnal nii suur võim, et võtab teistel erakondadel katuse sõitma. Isegi õiguskantsler on ära pööranud, või kuidas teisiti selgitada demokraatlikus riigis sündroomi, kus õiguskantsler läheb kaasa poliitilise ringmänguga ja pöördub Riigikogu poole taotlusega, et too tunnistaks Tallinna linnaosavalitsuste piirkondlikeks ametiteks ümbernimetamise põhiseadusvastaseks. Tegelikult tuli sellisele mõttele küll Ekspressi ajakirjanik Askur Alas, kes ei tee vahet Riigikogul ja Riigikohtul.

Kas tõesti kedagi peale IRLi poliitikute huvitab see, kuidas Keskerakond Tallinna linnas nende linnaosade jaotamisega tegeleb? Ma olen poliitikahuviline, aga mind see küll ei huvita. Terves Eestis käib pidev valdade liitmine ja vaid õite vähesed koerad hauguvad, aga Tallinna linnas ei tohi. Ma isegi ei viitsi näpuga järge ajada, et millised on Eesti teiste linnade põhimäärused, aga vot Tallinna põhimääruse muutmine on järsku õiguskantsleri meelest põhiseadusevastane.

Tegelikult ei olegi Eestis pealinna. Kunagi ammu tahtis näiteks Iivi Eenmaa, et meil oleks pealinnaseadus, aga juba siis jäi see tegemata. Õiguskantsler on läbi lugenud kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse, aga seal pole pealinnast midagi kirjas ehk kõik omavalitsused on samade õiguste ja kohustustega. Ka põhiseaduses pole meil pealinna kohta midagi mainitud. Ainuke seadus, kus on rida, et Tallinn on pealinn, on Eesti territooriumi haldusjaotuse seadus, aga peale selle ühe lause seal ka muud pole. Ehk pealinna ära muutmiseks on vaja tolles seaduses ühes lauses asendada sõna “Tallinn” sõnaga “Paide.” Ja olekski tehtud! Keegi ei peaks enam niuksuma, et miks Keskerakonnal kõige suuremas linnas võim on. Kuigi tegelikult on ka Paide linnapea Kersti Sarapuu Keskerakonnast, aga Paides ei saa vähemalt valimisringkondi muuta ja IRL võib siis oma lolli klaasristi pronvintsi peaväljakul vahtida.

Advertisements
%d bloggers like this: