Käibemaksust, õiguskantslerist ja teistest

Minge-minge tüdrukud!Olukord, kus õiguskantsler otsustab peale kõiki inimesi puudutava seaduse jõustumist, et seadus oli tegelikult põhiseaduse vastane, on päris huvitav. Selline avaldus paneb tule alla tegelikult terve rea institutsioone, mitte ainult Riigikogu.

Selleks, et suvaline seadus jõustuks, peab oma viimase jah-sõna ütlema president. President saab oma eitavat otsust põhjendada ainult ühel viisil: seadus ei vasta põhiseadusele. Üldjuhul eeldatakase, et president on ise niivõrd pädev, et teab põhiseadust ka une pealt, aga ainult sellele ka loota ei saa. Presidendi heaks töötab meeskond, kes peaksid presidendist üksikasjades veelgi pädevamad olema. President kuulutas käibemaksu tõstmise seaduse välja ja ei öelnud midagi. Seega teatab õiguskantsler kõigepealt, et meie president ei ole pädev.

Kuid õiguskantsler saatis seaduse tagasi riigikogusse. Kuna seaduste vastuvõtmisega tegelevad Eestis peamiselt valitsuserakonnad ja opositsioon hääletab pea alati vastu, olenemata millest jutt käib, siis tegelikult on käibemaksu asi ka kivi opositsiooni kapsaaeda. Kadri Simsoni küsimus: kus õiguskantsler juunis oli? , kõlab hästi, aga tegelikult peaks ta selle küsimuse endale esitama. Kus oli keskfraktsioon juunis? Kui neil parlamendis erilist jõudu pole, saatnud siis vastav märgukiri presidendile.

Teoreetiliselt on hetkel avalik küsimus, et kas riigikogu on üldse oma ülesannete kõrgusel? Eriti omapärane oleks, kui Riigikogu selle seaduse tühistaks. Kas me kõik saaks siis oma poodidele enam makstud käibemaksu tagasi? Võimatu. Olukord, kus riigikogu on lasknud läbi seaduse, mis ei vasta põhiseadusele ja asi nii jääbki, avab aga tee teistelegi sellistele seadusetele ja nii kisub kogu lugu pisut kurvaks. Võiks ju Riigikogu lahti lasta ja uued valimised teha? Niikuinii arvavad paljud inimesed, et riigikogu on mingi kummipitsat. Kui uus riigikogu kokku tuleks, siis saaks neile ka rakendada madalama palga seadust.

Tegelikult ma muidugi ei usu, et riigikogu kuidagi enne õiget aega laiali läheks. Keset augusti ei suuda poliitikud ka välja mõelda kuidas valitsus tagasi kutsuda ja kes neile asemele panna. Kõige lihtsam on juristidel leida seletus, et õiguskantsler eksib ja tema lahti lasta. Kas pole 🙂

Advertisements
%d bloggers like this: