Kas küberkaitsekeskuses midagi tehakse ka?

Lennuk Keila lähistelMa ei tea kas keegi veel mäletab kuidas NATO väitis, et Eesti on juhtriik küberkaitse küsimustes . Selle aasta juulis, kui Urmas Paet kohtus NATO peasekretär Jaap de Hoop Schefferiga tuletati veel kord meelde, et “Tänaseks on NATO küberkaitsekeskus edukalt tööd alustanud ning selle eesmärk on pakkuda analüüsi ja ekspertiisi nii NATOle kui selle liikmesriikidele.” Kas keegi teab, et millist nõu siis Eesti spetsialistid sel teemal mingile riigile on jaganud? Keegi kindlasti teab, aga ilmselt on neid väga vähe.

Mina ei tea, mida teised arvasid, aga mina arvasin juba siis, kui see küberkaitsekeskus siia rajati, et too on viisakas aitähh Eestile selle eest, et ta kenasti oma sõdureid NATO missioonidele saadab ja kuna teistel riikidel on neist inimsaadetistest ka materiaalset kasu tõusnud, Eestis aga ainult kulutusi, siis tuleks meile ka midagi natuke anda. Kingituseks, mis ennast juhtivaks internetiriigiks pidavat valitsust rõõmustaks, osutus roosas pakendis siidipaelaga kinni seotud küberkaitsekeskus, millele NATO raha annab, aga ega ta midagi sisulist tollest keskuselt ei ootagi.

Miks mul pühapa õhtal sellised mõtted? Lugesin mina ajalehte ja leidsin sellise loo: Halted ’03 Iraq Plan Illustrates U.S. Fear of Cyberwar Risk, kus kirjutatakse laias laastus nendest plaanidest, mida USA on kübersõja raames teinud. Jutu alguses on mainitud, et enne Iraaki tungimist oli plaanis kõik Husseini ja Iraagi pangaarved külmutada, sest USAl oli selleks võimu. Seda küll ei tehtud, aga plaan oli. Edasi räägitakse muudestki kübersõja võimalustest, ohtudest jne. Oma arvamuse ütlevad Mark Seiden, kes on Silicon Valley arvutiturbe spetsialist ja Jack L. Goldsmith, kes on professor Harvardi õigusteaduste ülikoolis.

Mida aga artiklis pole, ei ole üldse kirjas, et USA valitsus küsiks Eestilt kui NATO küberkaitsekeskuselt hinnangut kübersõjale. Ise-enesest oleks päris huvitav teada, kas meil küberkaitsekeskuses üldse ongi ühtegi inimest, kes sellises vestluses oleks võimeline tasemel esinema. Kas NATOl on olemas mingi kübersõja kirjeldus ja tegevusplaan. Ilmselt peaks selle koostamine olema Eesti spetside teha.

Ma ei hakka ühelegi küsimusele siin ise vastama, aga kui Eesti kujutab ette, et ta on maailma parim küberkaitse spetsialist, siis võiks ju vähemalt eesti ajakirjanduses ilmuda mõni artikkel kelleltki, kes seda tõestada suudaks. Ta ei pea sinna kirja panema kuidas tema oleks enne Iraagi sõda Iraagi kogu raha pankadesse külmutanud vms, aga midagi ikka võiks kirjutada. Kolme suvalise kräkkeri kinnipüüdmine võiks olla politsei rida, mitte küberkeskuse oma.

PS! Google otsingu esimesel leheküljel igatahes sõnale “küberkaitsekeskus” selle koduleheküljele viitavat linki ei tulnud.

Advertisements
%d bloggers like this: