Aa miks Lõuna-Koreast ei räägita?

Aeg-ajalt väidetakse, et meil on seepärast ajakirjanduses vähe välisuudiseid, et rahvas ei pidavat neid eriti tahtma. Teine kord tehakse mingi küsitlus ja siis tuleb välja, et ikka tahetakse. Aeg-ajalt ma mõtlen, et huvitav, kes teeb selle valiku ja mille järgi ta valib milline uudis jõuab ajalehte ja telekasse ja milline mitte. Erinevatel lehtede ja tele välisuudiste valik on pea sama ja sõnastuski sarnane.

Eile näiteks räägiti Põhja-Koreast. Autoritaarsed korrad ja nende jamad üldjuhul leiavad kajastamist ja kuna Bill Clinton seal lausa ise kohal käis, siis võis isegi ta naise arvamuse asjast kirja panna. Aga tegelikult pole ainult Korea põhjaosas uudiseid. New York Timesis on Billi pildi kõrval ka tõeline äktsionpilt Lõuna-Koreast, kus märulipolitsei ründab tehast. Pildil pole näha, aga politsei kasutas ründamisel helikoptereid, veekahureid ja pisargaasi.

Aga uba selles, et Lõuna-Korea autotehas (mulle tundmatu nimega Ssangyong) läks pankrotti ja pidi hakkama töötajaid vallandama. Töötajatele see aga ei meeldinud ja protestiks sulges ligi tuhat töötajat end tehasesse ja nõudis, et omanikud ümber mõtleksid. Valitsus leidis, et uppuja päästmine on uppuja asi ja keeldus tehase töölistele vastu tulemast ja tehast abistamast. Saatis hoopis märulipolitsei. Leht väidab, et see lahing ja mitte vaid see üks, olevat üks vägivaldsemaid L-Koreas viimastel aegadel.

Nojah, siuke uudis. Minu arust huvitavam kui see, et Bill käis P-Koreas kolmel ajakirjanikul järgi. Mürglit kõvasti rohkem. Lõuna-Korea heaoluriigisüsteemil on ka Eestiga rohkem sarnasusi kui Põhja-Koreal. Aint, et Eesti töötajad ei protesti, see sarnaneb P-Koreaga.

Advertisements
%d bloggers like this: