Ksenofoobia kokkuvõte: jutulinnud :)

Täna sai läbi hääletamiseks antud kolm päeva ja võib kokkuvõtted teha. Küsimus oli: Kas venekeelne teenindaja võib Tallinnas peksa saada?

Tegemist on kinnise küsimusega, millele saab vastata “jah” või “ei.” Et asi huvitavam oleks, panin vastustele tsutike värvi juurde.

Tulemused olid sellised.
Võib küll, kui ülbe on 0 (0%)
Võib ikka, kui kliendil närvid läbi 4 (15%)
Ei usu, sõimata saab 9 (34%)
Ei saa, eestlastele meeldib võõrkeeli rääkida 3 (11%)
Ei saa peksa 7 (26%)
Kõik inimesed peavad eesti keelt oskama! 3 (11%)

Kokku oli vastajaid 26. Päris hea arv, ma arvan. Lugejad ju kõik ei vasta ja isegi pooled ei vasta. Kuna variandile, et ülbe võib peksa saada, ei tulnud ühtegi vastust, võib järeldada, et kõik vastajad lugesid postituse korralikult läbi, sest seal oli kirjas, et eelduseks on heasüdamlik teenindaja. Tänapäeval on inimesed õppinud diagonaalis lugema ja on väga positiivne, et minu lugejad nii ei tee.

Võrdselt kolm klikki said pisut naiivsed vastused. Vastus “eestlastele meeldib võõrkeelt rääkida,” on küll väga ilus, aga reaalsus on teine. Kõik lihtsalt ei oska vene keelt rääkida, meeldib see neile või mitte. Viimane variant, et kõik inimesed (maailmas) peavad eesti keelt oskama, on kah väga hea mõte, aga veel vähem reaalne, kui eelmine. Huvitav, kas kõigile eesti keele nõudjad on Gross-Estlandist unistajad või nad ei mõistnud vastust nii nagu see sõnastatud oli?

Tolle küsitluse puhul ongi võimalik rääkida vaid tajutavast reaalsusest, mitte sellest millised asjalood tegelikult on. Oleks ma tõesti teinud eksperimendi, oleks saanud teada, kuidas inimesed tegelikult käituvad. Nüüd saan, patuga pooleks, öelda kuidas meil ksenofoobiat tajutakse ehk arvatakse olemas olevat. Kuna “jah” ja “ei” vastuseid oli mõlemaid kolm ja jahhe tuli 7 ning eisid 19, siis võib öelda, et blogile vastajad usuvad, et Eestis ei ole füüsiliselt agressiivset ksenofoobiat ehk juhtum, kus arst viskab vene keelt rääkiva lapspatsiendi passi prügikasti ja arvab, et tal on õigus agressiivselt käituda, on erand.

Enim pooldajaid kogus vastus, et peksa ei saa, aga sõimata saab. Juu on selline meie reaalsus või vähemalt tajutav reaalsus. Neli arvas, et teist kipuvad ilma otsese põhjuseta ründama vaid need, kes ise (hullu)arsti abi vajaksid. Ma ise vastasin ka küsimusele, aga ma ei ütle kuidas. Igatahes olen ma nõus, et sellise probleemi puhul agressiivseks läheb vaid närvihaige. Kuna kõige enam inimesi arvas, et võib sõimata saada, siis see näitab, et ksenofoobia väljendub meil peamiselt agressiivses kõnes. Mis võib ka tõsi olla. Eestlane on ju jutulind, kel on silmapaistev mõistus ja taiplikkus 🙂

Advertisements
%d bloggers like this: