Kes julgeb remontida nõuka mälestust?

Noored reede õhtulEilses postituses tuli juttu, et Maarjamäe memoriaal on igavesti põnev koht, mis laguneb hoolega, aga ikkagi käib seal inimesi, kes lagunevatel tribüünidel aega veedavad. Ma tegin ühest seltskonnast pildi ka. Isegi sel pildil on näha kuidas Maarjamägi laguneb. Tükikaupa. Ma arvan, et seal pole viimased paarkümmend aastat mingit hooldust peale muru niitmise tehtud. Miks? Kas tõesti takistab parteisid Maarjamäe algselt planeeritud mingi nõuka tseremooniate funktsioon? Ise-enesest oleks lapsik karta, et nõuka ajal alustatud viimasepeal asja hooldamine võiks mingi halva märgi külge jätta, sest just enne nõuka aja lõppemist, tegid arhitektid sellele kohale uue põneva planeerigu, mille idee oli näidata Eesti ajalugu alates Mahtra sõjast vms.

Leidsin päevalehest artikli, kus tartu mehest keskerakondliku linnavalitsuse esindaja ütleb, et raha pole. Mujal on igasuguseid parke kõvasti remonditud, aga sellise põneva asja jaoks raha järsku pole? Äkki peaks tolle kompleksi ka Kaitseministeeriumile hooldada andma ja ka ministeeriumi ümber kaitse- ja haljastuseministeeriumiks nimetama? Kaitseministeerium on meil ju viimaste aastatega suutnud väga korralikku haljastust rajada ja kui arvestada seda raha, mis läks Tõnismäe paarikümne ruutmeetri ümberkujundamiseks, siis oleks selle raha eest kindlasti saanud Maarjamäel vähemalt plaadid korda teha. Arvestades asjaolu, et sinna kanti on erinevad võõrvõimud erinevaid sõdureid matnud, võiks kõne alla tulla küll. Pealegi on seal ideaalne paraadide korraldamise koht.

Soome silla algusKuid sõjavärk pole minu rida. Tegemist on kohaga, kuhu sattunud välismaalased on alati vaimustuses, aga nad satuvad sinna pigem juhuslikult kui teadlikult. Kas sina, lugeja, näiteks oled seal mäe otsas käinud? Mine, seal on väga kena vaade igasse kanti.

Meie turistideprogramm on üldse kummaline. Kui näiteks vaadata, mida Tallinna linn pakub turistidele vaatamiseks, siis võib sealt peamiselt leida igasuguseid maju. Tallinna linnas peaks vaatama maju? USA mõistes on need jah vanad majad, aga suurema jao Euroopa jaoks pole 11. sajandi maja mingi eriline vaatamisväärsus. Samas on meil Maarjamäe näol selline põnev nõuka aja kompleks.

Teisel pildil olev mereäärne jupsik on ka osa kompleksist. Kunagi naerdi, et eestlased on oma osa Soome minevast sillast ära teinud, tehku nüüd soomlased oma pool. Keskerakond tegeles selle jupiga siis, kui planeeris Kalevipoega merre panema hakata. Aga too plaan jäi õnneks pooleli. Mütoloogia on kindlasti põnev asi küll, aga reaalne ajalugu on ju jupi huvitavam, eriti kui see on hästi paigutatud ja originaalne. See “no pasaran” ei pruugiks ju vaid sõnad olla. Keskerakond, remondi Maarjamägi ära!

Advertisements
%d bloggers like this: