Kuidas oma kuulsust müüa

Viru keskusesTe osta.ee keskkonda teate? Ikka vast teate. Seal võib oksjonivormis igasuguseid asju müüa ja osta. Üldjuhul sõltub hind ja kas üldse ostetakse sellest, mida sa müüd. Kuid eks seal ole muid müüginippe veel, mis asju paremini müüa aitavad. Täna leidsin facebookist lingi, et selgeltnägija Nastja müüb seal enda pildiga igasuguseid imeasju: amulett, õnnesall, raha toov käevõru. Hinnad pole sugugi madalad: algind on kõigil 210 krooni. Võiks uskuda, et kes sellise hinnaga uugu-muugut ostab, aga võta näpust. Soovijaid leidub ja sall näiteks maksab juba 510 krooni. Mida need inimesed ostavad? Iseenesest võib ju salli ikka tarvis minna ja tegemist on Nastja väitel tema enda kätega kootud salliga, millele ta ka võluvõime juurde on lisanud.

Minu hinnangul on tegemist väga hea müügistrateegiaga, sest vaevalt, et keegi muidu ostast salli ostma hakkaks, aga kuna Nastja on tuntud “nõid,” siis loodab inimene mingi tükikese õnne raha eest osta. Ma ei hakka siia mingeid teadusteooriaid tooma, et öelda kuidas need imeasjad ei “tööta.” Kes usub, usub niikuinii ja teistele pole seda ju vaja. Ostast ostetud asjade kohta tarbijakaitse ju ka ei kehti, et kui ostad käevõru ja raha vuhinal tulema ei hakka, kaebad müüja peale ja too saab trahvi. Kohtusse võib pettureid ju ka alati anda, kuid kes uskuda tahab, leiab ka põhjenduse kuidas imeasjad töötavad.

Et mu jutt nüüd päris Nastja reklaamiks ei läheks, kirjutaks lõppu ka need mõtted, mis mulle ostat sirvides on silma jäänud ja mida müüja peaks arvestama, kui ta midagi müüa tahab. Kõige olulisem on see, et asja juures peab olema pilt ja soovitatavalt nii palju pilte, kui palju tasuta panna annab. Kõiki asju saab pildistada ja kuna ostja asju katsuda ju ei saa, tahab ta pilti näha. Iga külje alt.

Teiseks peab pilt olema korralik. Selline, kus on suurelt ja korralikult valgustatud müüdav asi. Alati tasub vaadata, kus sa oma asju pildistad. Ümbert tuleks ära koristada kõik muud asjad. Müüdav asi tuleks kõigepealt korralikult ära puhastada. Mitte selleks, et ostjat petta, vaid lihtsalt ei ole viisakas müüa kellelegi musti asju. Isegi siis kui nad on vanad ja kasutatud. Mõtle ise, sa ju ostad parema meelega asja, mida on pildistatud korralikul parkettpõrandal, kui seda, mis mustana keldrinurgas muu kolu vahel vedeleb. Selliseid prügipilte on ostas palju ja müümata need asjad jäävadki kui pole just tegemist mingi haruldaselt hea asjaga.

Kolmas asi on alghind. See on koht, kus tuleb süda kõvaks teha ja asi panna 1 krooniga müüki. Kui su asi on väärt, tõuseb ta hind niikuinii õigele tasemele, kui pole, siis pole seda mõtet ka müüa. Vähemalt mina ei müü kunagi asju seepärast et raha pole vaid seepärast, et mul pole neid asju enam vaja, seega puudub neil minu jaoks väärtus. Kui panna 1 krooniga, leidub alati ostjaid ja nende vahel tekib võistlus, mille käigus hind tõusma hakkab ja ostjatel adrekat tõstab.

Neljas asi on õige sõnastus. Pole mõtet kirjutada: vaata ise pildilt. Tark on kõik viimaseni kirja panna, mis seda asja iseloomustab: värv, suurus, osad, probleemid jms. Inimene tahab teada ja kui ta ostab asja, mis pildi pealt paistis ühesugune, siis ta on pettunud, et ta ette ei teadnud, et tegelikult on fotol vale värv või mõni osa ei paistnud silma.

See vist ongi üldjoontes kõik. Ma ei ole mingi väga aktiivne osta.ee kasutaja kuid paar korda aastas ma ikka müün seal midagi. Ma arvan, et see on keskkonda säästev suhtumine, sest minul ei pruugi seda asja vaja olla, kuid kellelgi teisel jälle on ja kui ta minult selle ka 10 krooniga ära ostab, on kõik rahul. Kui keegi ei osta, võib asjad rahulikult prügikasti visata.

Kui nüüd postituse pealkirja juurde tagasi tulla, siis peab möönma, et Nastja on osav, kuulsuse müümine polegi nii lihtne. Lihtsam on häid asju müüa kui iseennast.

Advertisements
%d bloggers like this: