Eesti vastuluure on kõikvõimas ja luurajad seksikad

Täna õhtul näidati Simmi filmi. Kui ma nädal aega tagasi nägin ETVs reklaami, et see juba eetrisse tuleb, olin üllatunud: milline Eesti film on veel nii ahjusoojana telekasse jõudnud. Tavaliselt lähevad juba filmi väljalaskmise järel tehtavad kampaaniad meelest ära, kui telekast asja päriselt näha saab. Ma pole just eriline kinoskäija inimene. Tuttavad vast teavad, kuidas mind sinna meelitada tuleb.

Film iseenesest oli ju haaravalt tehtud – mul ei tulnud vahepeal tahtmist arvutit lahti teha ja vaadata, mida sealt põnevamat pakutakse. Jälgisin hoolega, et kas saab vastust peamisele küsimusele, mis mul Simmi kinnivõtmise järel tekkis – kes meie tuntud või vähemtuntud inimestest veel kõik välisriikide tarbeks luurivad. Aga kõik vihjed olid ära koristatud. Teisi inimesi filmis eriti ei näidatud. See, et Simmil oli umbes viis naist – noh see mind nüüd küll ei huvita. Simmi kommet naistest töökaaslastele kommi tuua, peeti samasuguseks veidruseks nagu hirmu, et tema järgi kogu aeg luuratakse. Või nagu B. Pilvre twitteris ütles: “Sirbis M.Oidsalu nimetab Simmi demoniseerimist neimahimulise keskmise kinokülastaja ootuste rahuldamiseks ja filmi maneerlikuks.” Üldse häiris mind see näiliselt detailne eraelu lahkamine. Oleks oodanud järge lausele: Riigikogus on pooled KGBst.

Päris Bondifilm ka ei olnud, aga igasugu luureasjadest rääkimine oli huvitav. Näidati igasuguseid Eesti luuretegelasi, kes päris Bondi näoga rääkisid oma põnevast tööst. Kui aus olla, siis minu jaoks pole vahet millise riigi jaoks inimene luurab. Nagu filmist võis aru saada, siis inimene võib kõigepealt luurida oma riigi heaks (NSVL oli siiski oma riik kunagi) ja hiljem mõne teise riigi ja kas või kolmanda riigi jaoks. Vahet pole, luuraja on elukutse, mille tarbeks on vaja teatud isikuomadusi. Mulle lihtsalt selliste isikuomadustega inimesed ei meeldi. Põnevust lisasid filmile need avalikud kohad ja sidepidamisevärgid, mida kirjeldati. Täielik geopeitus! Muideks, geopeituses oli 1 aare, mis asetses vist selle koha lähedal, kus Simmgi käis – Botaanikaaia juures võsas. Aga aare ei “püsinud” seal. Keegi tegelane, kes polnud geopeitur, käis ja pani selle karbi põlema ja jättis teateid, et tema ei taha, et see aare seal oleks. Noh, geopeiturid on rahumeelne rahvas, koristasidki lõpuks tolle aarde sealt võsast ära.

Kopiks siia lõppu veel mõningaid säutse, mis twitteris filmi kohta räägiti:
Simmi filmi muusika autor Timo Steiner saaks tööd iga riigi propagandafilmide stuudio peaheliloojana.
Simmi filmi graafika ja klaasile kleebitud biograafiline materjal on Minority Report’i analoogvariant.
Mulle meenutab see Piinatud geeniust, väga sarnane. Teostuselt kallis!

7 comments

 1. "Oleks oodanud järge lausele: Riigikogus on pooled KGBst."Aastal 2009 kõlab kahtlaselt, väga paljud poleks juba vanuse poolest saanud KGB-sse kuuluda.

  Meeldib

 2. kui su eesmärk, tank, on vastu vaielda, siis korrektne lause kõlaks "riigikogu liikmetest on üle poolte alla 40ne."ja siis mina lähen vaatan statistikat ja siis … vhat ever, sinu eesmärk, tank, on vastu vaielda.

  Meeldib

 3. Hmm, ma ei saa aru nüüd?Vastu vaidlesin küll, aga mis mõttes ta lausa eesmärk on? Ja vastu vaidlesin sellele Simmi väitele seepärast, et see on, olgem ausad, vale.Teatud vanusest alates võiksid ju kõik riigikogulased KGB agendid olla aga seda ainult teoreetiliselt. Sest vastasel juhul peaksime pea peale pöörama kõigi ajalioolaste ja muude asjatundjate seisukohad ning väitma, et enamus eesti rahvast olidgi eanmus kagebiidid.Kui vaielda, siis pigem seisukohaga, et pole vahet mille või kelle kasuks luurad jne. Minu arvates saab igat tööd teha rohkemal või vähemal määral südametunnistusega. Näiteks, kui koos Simmiga olnukd kohtupingis ta kontakstisik Jakovlev, siis mina väänanuks Simmile tublisti rohkem. Sest Jakovlev tegi oma tööd ja ei reetnud kedagi, Simm aga oli lihtlabane reetur ja vaielda siin pole millegi üle.

  Meeldib

 4. miks sa jakovlevile VÄHEM annaks? suvalise kuriteo puhul antakse ülemustele ikka rohkem. orgunnija on tavaliselt ikka rohkem süüdi. eriti kui on tõsi, et ta on topeltagent. kes ütleb, et simm pole topeltagent? simmi intekad kõigile ajakirjanikele keelati ära. simmi film on kapo kontrolli all tehtud, seega pole seal ühtegi liigset infot. kui oleks näiteks, et simm tegelikult luuris ka eesti heaks, aga ta visati üle parda, sest jäi vahele. kas sa siis ei tahaks teda üldse karistada?kui palju sa usud, et see, mis simm rääkis oli tõsi? luuraja 1 peamiseid oskuseid on usutavalt valetada. seepärast olekski huvitav olnud, mida ta riigikogulaste kohta oleks öelnud.

  Meeldib

 5. Jakovlevile väänaks vähem seepärast, et tema ei reetnud Eesti riiki, Simm aga küll. Üks tegi lihtsalt oma tööd, teine tegi midagi palju hullemat. "kes ütleb, et simm pole topeltagent?"Keegi pole öelnud aga pole väidetud ka vastupidist. Kas sul on kõige väiksemgi põhjendus seda arvata?"simmi intekad kõigile ajakirjanikele keelati ära. simmi film on kapo kontrolli all tehtud, seega pole seal ühtegi liigset infot. kui oleks näiteks, et simm tegelikult luuris ka eesti heaks, aga ta visati üle parda, sest jäi vahele. kas sa siis ei tahaks teda üldse karistada?"Simm on andnud vähemalt kaks intekat, ühe EPL-ile ja teise filmitegijaile. Ilmselt maailmarekord selles vallas. Ma ei arva, et ta sulatõtt puhus, arusaadav, et üritas ennast vabandada jne. Inimlik. Ja muidugi ei arva ma, et me filmist mingi absoluutse tõe teada saanuks. Aga ammugi ei usu ma mingit vandenõuteooriat Simmi võimalikust topeltrollist. Kust üldse selline fantaasia?"seepärast olekski huvitav olnud, mida ta riigikogulaste kohta oleks öelnud."Muud tal ju öelda polnudki. Lihtsalt – pooled on KGB-st.Lihtsalt p…kukkunud spiooni hale jura. Argumente pole, lihtsalt plõksimine. Seepärast ma ma kirjutasin;)

  Meeldib

 6. aa kui näiteks kapo on palganud venemaa kodaniku, kes luurab eesti heaks ja too jääb vahele, kas ta siis on süüdi või mitte? ja kas väärib karistust? aga kui on topeltagent?(ohh, ega ma seda ka ei usu, et kapo nii võimekas oleks, eesti ajakirjanike kasutamine on jupi lihtsam)

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.