Võsa Petsi sündroom

Vaatasin ka Võsa Petsi paljureklaamitud “Toompea sündroomi” ära. Jällegi film, mille puhul minu ootus erines  reaalsusest märkimisväärselt. Ise olen süüdi. Olen vist naiivselt uskuma jäänud ajakirjandust, mis üritab väita, et Keskerakond on vasakpoolne. Juhul, kui Petsi film pidi Keskerakonda reklaamima, siis vasakpoolsusega polnud selles midagi seotud. Kuna filmi tegi ikkagi Võsa, siis lootsin, et äkki on naljakas. Ma vaatan tema saateid küll, umbes nagu meelelahutust, nautides Petsi põnevat sõnaseadmisoskust ja naiivsete vahelevõtmist ja nende omasse mahla uputamist. Kaasvaataja väitis, et Petsi peegeldas see film küll, seda petsi, kes on rahvuslane.

Kogu filmi sisu ja pool pildilist materjali on kokku võetud postituse kõrval asuval pildil – film rääkis tolle monumendi kurva loo. Pilt on mu enda tehtud, ilmselt on sinna ka teisi geopeitureid sattunud ja tolle Lagedil asuva militaarmuuseumiga tutvunud.

Aga alustame algusest. Filmi sissejuhatav lõik oli sügavalt rahvuslik-heroiline: näidati igasuguseid sümboleid, isegi kuldset viljapõldu. Lõik venis. Ning järsku hüppas ekraanile Ansipi 2007 aasta valimisreklaam, et me saame 5 rikkama riigi hulka. Selliseid hüppeid oli veel mitu. Kuid mitte ühelgi hüppel polnud mitte mingisugust seost filmi sisuga.

Kui Tallinna linna lehel reklaamitakse filmi kui vabast ühiskonnast rääkivat filmi, siis selles filmis olid tolle ühiskonna liikmed küll kõik vaid rahvuslased. Filmis kasutati peamiselt kahe mehe filmitud juttu ja Juku-Kalle vana uudiselõiku Lihula samba juurest. Nendele tasakaaluks oli pakkuda noor tundmatu tugeva vene aktsendiga eesti keelt rääkiv tüdruk. Minu vaatepunktist vaadatuna olid nad kõik rahvuslased.

Samas ei saa väita, et nad mingit ettekirjutatud juttu oleks rääkinud. Kuna ma aeg-ajalt kuulan ka Vox Populit kuku raadiost, siis võin väita, et nad rääkisid täiesti “harju keskmist.” Eesti inimene tihti nii mõtlebki. Näiteks arvab eestlane, et Eesti presidendivalimise süsteem on vale. Eestlane tahab, et presidenti saaks ta ise valida, mitte rahvasaadikud. Kui keegi Riigikogust tahab teada, mida temast kui 101 gruppi kuulujast arvatakse, vaadaku seda filmi. Nii lihtne inimene arvabki.

Aga film oli igav. Mingeid pöördeid ega kõrgpunkte filmis polnud. Räägiti keskmise inimese juttu Lihula samba taustal. Vahele oli pistetud poolikuid lauseid ministritelt ja kaadreid pronksööst. Ükski teema selgemaks ei läinud, midagi uut ja põnevat või mõtlemapanevat polnud. Isegi naljakas ei olnud. Kui see on kellegi arvates propagandafilm, siis propageerib ta küll ainult rahvustundeid. Peamiselt Eesti omi, natuke ka vene omi. Aga nii palju kui mina venelasi tean, siis keskmine venelane nii ei mõtle, nagu see tüdruk rääkis.

Advertisements

4 thoughts on “Võsa Petsi sündroom

 1. Tatsutahime 14. jaanuar 2010, 20:57

  Nojah, ju üritatakse siis rahvuslasi enda poolt hääletama saada 😀 ja et keegi ei saaks Petsi süüdistada, et kommunist või Tallinna linna, et kommunistliku filmi kinni maksis.oled sa kindel, et voxpop on keskmine eestlane?

  Meeldib

 2. Ray D. Noper 14. jaanuar 2010, 21:22

  Toldya et koduvideo tasemel propagandafilm, see, et igav on, ei mahtunud lihtsalt 140 märgi sisse 😀 Ja seda ma ei öelnud, mislaadi propagandaga tegu… Juutjuubi tehakse siuksi asju tasuta ja lihtsalt õrnalt väärastunud missioonitundest, Petsile läks 400k vaja, noh, mis seal ikka, poliitiline enesemüümine see on… Peaasi, et sai kellelegi ära keeratud 😛

  Meeldib

 3. Manjana 14. jaanuar 2010, 21:27

  on ikka keskmine eestlane. ma olen kogemata sattunud inimestega, kes poliitikast enda jutu järgi ei huvitu (kah keskmise eestlase sündroom) poliitikast rääkima. kattub suht vox populiga – selline kompott ajakirjanduse lihtsamatest juttudest. ainult, et ühtegi erakonnanime filmis ei mainitud, see erines.

  Meeldib

 4. Duhh 15. jaanuar 2010, 06:41

  Filmist: nagu oleks suvaliselt kokku monteeritud (ülejäänud) tükid kolme erineva filmi materjalist.Vox populi'st: see on Kuku rahva pealkiri saatele; normaalne inimene mu meelest sinna ei helista (eriti, kui ta paar korda enne saadet kuulanud on).Paremini iseloomustab seda saadet trollibussis selja taga kellegi öeldud "tohmanite sissehelistamiskeskus".

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: