Totu kuul. Lugemisaasta alustuseks

Arvatavasti on kõik mu blogi lugejad kas lugenud või näinud mõnda multikat Nossovi raamatust “Totu kuul.” Mina olin ainult multikat näinud. Nüüd võtsin kätte ja lugesin läbi ka. Ega mul piindlik ei ole. Isegi see ei pane punastama, et raamat on mõeldud eelkooliealistele ja algklassidele. Arvan, et sobib ka väga hästi kõigile riigiteaduseid tudeerivatele üliõpilastele ja miks mitte – tegevpoliitikutele samuti. Aga kuna kõik lugesid seda raamatut vast sügaval nõukaajal, siis ei teeks paha raamat praegu – õitsva kapitalismi ajal uuesti kätte võtta.

Need, kes ei tea millest käib jutt, siis Totu kuul on raamat, mis räägib õnnelikust riigist planeedil Maa. Kuna marakannid (ehk inimesed) tegelevad aktiivselt Kuu avastamisega, siis juhtub nii, et kaks pisut pahelisemat marakanni satuvad kogemata Kuule. Kuul elavad ka loomulikult marakannid. Mitte küll Kuu pinnal, aga Kuu sees paikneval pisemal planeedil. Raamatu algus oli suhteliselt igav ja aeg-ajalt tundus mulle, et füüsika toimimise detailidega on liiale mindud ja pisut puusse pandud. Kuid kogu Kuul toimuv ühiskonnakorralduse kirjeldus on tõsine pärl! Originaalis on raamat välja antud 1965 aastal. Kuid kogu see kapitalismi kirjeldus on nii tõepärane. Huvitav, kuidas sai üks venelane tollel ajal teada kuidas kapitalism toimib ja sellest paroodia kokku kirjutada? Isegi praeguses Eestis oleks sealt ühte koma teist õppida (et mis võib juhtuda, kui arvata, et Majandus on mingi jumala asemik Maal).

Kogu planeeti juhib raha ja rahamehed. Rikkurid loomulikult tööd ei tee, vaid ainult nöörivad tööliseid, äritsevad aktsiatega ja lõbutsevad. Kuritegevus on mitmekülgne ja kõrgel tasemel. Äritegemiseks pole mingeid piiranguid ja osta võib kõiksugu relvi, politseimundreid, mida iganes. Ainukeseks piiranguks äri tegemisel on vabaturumajandus, kus keegi võib olla rikkam ja teiste äri lihtsalt välja süüa. Kõige rikkamad võivad omavahel kokku leppida erinevates meetmetes kuidas takistada keskmiselt rikkaid rikkamaks saamisel. Teaduse arendamiseks raha ei jagu. Politsei on eriti jõhker, väga suurearvuline ning loomulikult allub rikkuritele ja nende soovidele. Politsei võib kahtlustatavaid igakülgselt piinata – lemmikrelv on elektrirelv, mis sarnaneb Taserile. Kinodes ja telekas näidatakse ainult vägivalda ja krimifilme. Ajalehed pasundavad ainult rikkuritele vajaminevat reklaami ja kuritegevusega seotud uudiseid. Mingil kombel on ka lihtsamad lauamängud alaarendavaks lõbustuseks sattunud 🙂 Raamatu lõpp on loomulikult õnnelik. Ega 8-aastatele ei saakski ju teistsugust lõppu pakkuda.

Vot siuke vahva raamat. Soovitan sõbralt või raamatukogust laenutada ja uuesti või esimest korda üle lugeda.

3 comments

  1. Nõmme raadio loeb seda raamatut iga natukese aja tagant ette. Ja mulle meeldis just see esimese poole füüsika-osa…

    Meeldib

  2. Väga hea raamat, üks mu lemmik lasteraamatuid. Totu päikeselinnas on muide ka päris humoorikas. Ja soovitan kindlasti lugeda Indrek Hargla Totu Kuul paroodiat 🙂

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.