Google varsti eestimaist reklaami täis

Ilmselt on tavalised internetikasutajad näinud, et kui teed googlist mingi otsingu, tulevad esimesteks tulemusteks firmalingid, mis on antud heleroosal taustal. Päris iga otsinguga nii ei ole, aga asjade puhul, mida rohkem või vähem ostetakse, antakse tulemusi just nii. Tegin prooviks otsingu “riided” ja sain kolm roosat tulemust: keegi tundmatu, Halens ja Osta. Kuna vilkuvat pilti jms häirivat pole, siis ei häiri selline linkide sortimine veel väga, kuid varsti võib see muutuda.

Täna helistas mulle meesterahvas ja alustas juttu tavapäraselt, et tema on infokataloogist. Edasi oli jutt aga uus ja huvitav. Noormees rääkis, et nemad on Googli reklaamimüügi ainuesindajad Eestis. Mõnede kaupadega, näiteks uute autodega, on ju nii, et välismaine firma teeb lepingu kohaliku firmaga ja seal võib olla kirjas, et too firma ainuisikuliselt saab nende automarke edasi müüa. Eesti tingimustes on sedatüüpi lepingud tehtud mitte otse emafirmaga, vaid tihitipeale Skandinaavia edasimüüjaga.

Google on aga teine tera. Googlisse on saanud reklaame osta ka enne “edasimüüja” turule tulekut. Muidugi ei tea suvaline jope kuidas googlilt reklaami osta ja hetkel oleks viimane aeg uurimustööks, et millised Eesti firmad on internetis reklaamimisel edasijõudnud tasemes. Ostes googlist otse reklaami, maksab firma müüjale klikkide arvu järgi. Ma ei mäleta kui palju klikk maksab, aga summa on päris tühine võrreldes summaga, mida kodumaised firmad kodumaistes portaalides küsivad. Nüüd on oma tühjaksjäänud turul infokataloog avastanud päris hea teenuse.

Helistanud noormees erines ka päris tugevalt tavalisest “infomüüjast”. Ma üldse ei näinud vaeva, et teda ostusoovimatuses veenda ja seetõttu ma hinda küsida ei jõudnudki. Kuid nemad ei küsi raha klikkide järgi, kuna selline lähenemine võib tavakasutajale arusaamatu olla. Nemad küsivad päevatasu ja neil on mingi kaval süsteem, et kui päevatasu ära ei kulu, siis leping pikeneb. Erikaval nõks, kuigi ma kardan, et võlaõigusseadusel on selle kohta pisut teistsugune ettekujutus. Vot siuke info siis. Kujutate ette, kui paks on telefonikataloog? Vot ja nüüd õige kohe ja varsti on googli esileht täis “põnevaid” linke.

Advertisements
%d bloggers like this: