Sotsialistlik versus kapitalistlik vanalinn. 2. osa: Raekojaplats

Tallinna Raekojast on mul lausa kolm pilti: 2010, 1986 ja mingi veel vanem, mille ma internetist leidsin. Siit saab lugeda ka Raekoja ajaloost, aga 20. sajandi muudatustest seal pole. Mujalt leidsin teksti: “Sõjas hävinud tornikiivri taastamisele 1952.a., kauplusteks ehitatud kaaristu avamisele ja algupäraste akna-avade ennistamisele järgnes a. 1971-75 üldine restaureerimine.” Raekoja restaureerimisest on lausa raamat välja antud, äkki sellepärast internetist seda juttu ei leiagi.

This slideshow requires JavaScript.

Raekojaplatsi kujutavatetest fotodest kõige vanemal on näha vaekoja nurk. Maja katus olevat kadunud 1944. aasta pommitamisel.

Raekoda ennast vaadates võib öelda, et juba sotsialistlikus Tallinnas kadus raekoja katuselt ära kaks korstent ja otsaseinas olevast neljast aknast ehitati kokku kaks. Samuti muudeti esiküljel olevate akende kaarjat ülemist serva.

Pätsuaegses Eestis raekoja esiosa kaarte vahele ehitatud uksed ja nende taga käiv kauplemistegevus tundub tänapäeval sügavalt kummaline. Juu siis kohalik rahvas käis vanalinnas ostlemas. 21. sajandi alguses võib Raekojaplatsilt vaid turiste ja vanalinnast turistidepoode leida.

Pildistamise ajal ma ei uurinud, et mis imelik erevalge korsten see esikülje katuse parema serva külge on tekkinud. Vaatasin nüüd suurendusega ja korsten, mis korsten – nagu sadul sea seljas 😀 Kahtlustan, et sellises kohas pole korstent kunagi varem olnud. Kas see lahendas mingit ventilatsiooni probleemi?

Kuid plats ise on palju-palju muutunud. Vanasti oli platsi keskel vaekoda, 1986. aastal lillekastid ja nüüd erinevad turud ja restoranid. Raamatupoodi raekojaplatsil ka enam pole.

Panin ühe vaekoja pildi ka. Pildistatud Viru tänava poolsest Raekojaplatsi nurgast ilmselt Pätsu ajal.

Eelmine:

Sotsialistlik versus kapitalistlik vanalinn. 1. osa: Lühike jalg

Advertisements

Tagged:

4 thoughts on “Sotsialistlik versus kapitalistlik vanalinn. 2. osa: Raekojaplats

 1. tqnis 1. oktoober 2010, 12:49

  Siiski siiski…

  Vaata seda vana pilti:
  http://www.flickr.com/photos/fotomuuseum/2866739227/

  Kindel ei ole, aga just nagu oleks korsten?

  Meeldib

 2. Manjama 1. oktoober 2010, 13:19

  Jube halva kvaliteediga foto. See minu pandud vana Raekoja foto on enam-vähem korraliku kvaliteediga ja sealt võib kindlalt öelda, et ole seal korstnat. Ei ole ka eriti loogiline, miks vanasti oleks esikusse korstent vaja. Pealegi oli sel ajal katusel neid terve hulk – oleks pidanud terve maja ahjudele jaguma. Tänapäeval seal enam ilmselt ahjukütet ei ole, nõuka ajal pandi vanalinnas paljudele majadele keskküte. Seepärast võis ka korstnaid ära võtta. Tänapäeval on ühiskondlikele hoontele hulk nõudeid, ilmselt ka ventilatsiooni osas. Mina ikka arvan, et viimane projekteerija tegi “kavala” lahenduse.

  Meeldib

 3. […] Anonüümsed jutud KodulehtJutudPäikesejänku « Sotsialistlik versus kapitalistlik vanalinn. 2. osa: Raekojaplats […]

  Meeldib

 4. […] Sotsialistlik versus kapitalistlik vanalinn. 2. osa: Raekojaplats […]

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: