Kuidas kaotada sõpru ja võõrduda inimestest

"How to Lose Friends & Alienate People"
"How to Lose Friends & Alienate People"

Dale Carnegie suhtlemispsühholoogia õpikut “Kuidas võita sõpru … ” on eesti keeles vähemalt 4 korda välja antud. Ka ma lugesin seda “õiges vanuses” ja isegi kirjutasin sealt midagi välja. Õiges vanuses ses mõttes, et mingi ajani arvab inimene, et suur hulk sõpru tõestab sinu väärtust inimesena-sõbrana ja sõprade saamiseks tuleb olla mitte päris sina ise ja sellised raamatud õpetavad enda sobivaks valetamist. Mingis vanuses võib inimene jõuda otsusele, et suurt hulka sõpru on vaja ka selleks, et nendest võib igasugu kasu saada, noh näiteks tööd. Aga ma ei hakka siin mingeid sotsiaalse võrgustike teemasid lahkama ja hetkel olen ma nii ehk naa eas, kus sõprade suur hulk pole enam nii oluline. Aga tegelikult oli blogi pealkiri hoopis filmist.

Eellugu

Sattusime sel nädalal toidupoodlema Boheemi kohviku lähedal asuvasse Säästumarketisse. Väga hea pood, tuleb märkida. Nende hinnad on tunduvalt mõistlikumad kui tavalistes toidupoodides. Näiteks paprika oli poole odavam kui Rimis. Kuid enne kassat oli odavate DVD-de valik: 1.57 eurot tükk. Pealkiri tundus intrigeeriv. Mulle meeldivad komöödiad. Sisu samuti: kõmuajakirja toimetus oma jamadega. Ostsime ära.

Filmist

Esimene üllatus oli algussubtiitritega, et polegi ameerika film vaid hoopis inglise oma. (Teine üllatus, et DVD ei alanudki hulga reklaamidega ei-tea-millele). Originaalmaa oli positiivne üllatus, Euroopa filmid ongi paremad. USA filmid on kah head, kui neid on hästi madalasse kategooriasse lükatud 😀

Filmi põhižanr oli romantiline komöödia. Võtsime filmi kõrvale väikest veini ja nentisime, et “pagana inglased, tegid komöödia, kus kogu aeg tuleb ise ka mõelda.”

Ameeriklased armastavad ka aeg-ajalt vastandada ameeriklasi ja inglasi, kuid nende trikid on tavaliselt teada, ega üllata, pigem naerad, sest sulle näidatakse asju, mida sa tead. Tolle filmi ajal pidi pidevalt ehmatama eriliste (julmade) nükete peale.

Mulle meeldib filmi ajal mõelda, et mis saab edasi ja kuidas autor lahendab mingi küsimuse. USA filmide puhul panen ma tavaliselt täppi, tolle puhul mitte. Püüdsin ka välja mõelda, et milline võiks olla filmi positiivne lõpplahendus. Romantiline komöödia ju eeldab positiivset lõppu. Alguses tundus, et lõpp ei tule positiivne. Peategelane oli luuseri välimusega ja ameeriklaste jaoks liiga intelligentne. Huvitav, kas tõesti on USA ja Inglismaa klatšiajakirjanikel just selline vahe, nagu filmis näidati? Tundus, et film lahendub nii, et liiga intelligentne mees madaldub kolleegide tasemele ja saab edukaks. Noh nagu et positiivne-negatiivne korraga. Päris nii aga ei läinud.

Lõpeks

Aga ma ei hakka lõppu ja sisu ära rääkima. Tahtsin vaid öelda, et Säästukas on väga hea pood, film oli samuti kõrgelt üle keskmise meelelahutuse ja et tolle Säästuka kõrval on vanakraami pood, kus on suur riiul 1-euroste raamatutega.

Filmi seos raamatuga oli teistpidine: sõpru saad ikka siis, kui endaks jääd. Siis saad selliseid sõpru, kes ei üllatu, kui järsku teesklemast väsid.

One comment

Kommenteerimine on suletud.