Praegune vanarahvas on rumalam kui eelmine?

Vanasti (ehk siis 10 aastat tagasi) võis tihtipeale kuulda inimeste suust argumenti, et ta valib vanasid tuntud poliitikuid või siis rikkaid inimesi seepärast, et neil juba on raha piisavalt ja seepärast ei hakka nad esimese asjana riigi tagant varastama. Võimalik, et ma olen oma suhtlusringi vähendanud ja seepärast arvasin, et nii enam ei mõelda, aga tundub, et pole selline mõtteviis kuskile kadunud.

Leidsin Ninataga seksikast postitusest alljärgneva lausejupi:

kuid vähemalt sellel seltskonnal, kes hetkel peaks hakkama meie riiki kuhugi poole vedama on taskud ammu täis ja rahva raha ehk ikka oma tasku ei topita.

Miks inimesed nii arvavad? Eesti vanasõna ju ütleb. “Süües kasvab isu” ja muarust on tol vanasõnal tõepõhi all ning pole siin aegade jooksul suurt midagi muutunud. Väidavad ju targad välismaalasedki, et võim kipub korrumpeeruma ja absoluutne võim korrumpeerub absoluutselt. Kuna juba enne valimisi oli võimalik arvata, kes jäävad-saavad ministriteks, siis lihtsustatult võikski sellist olukorda absoluutseks võimuks kutsuda ning pole vahet, kas rääkida reformist või keskerakonnast, neil mõlemil on päris tugev jalgealune.

Poliitika teemal rohkem ei arutle, kuid tahtsin teemaga sobivalt mainida, et eelmisel nädalal alustatud Manfred Vainokivi uue filmi idee kampaania tundub õõvastav: Kuidas me NSV Liidu tagant varastasime. Varastamine on varastamine ja varas on varas, hoolimata sellest kellelt ta varastab. Kui näiteks Soomes ollakse arvamusel, et eestlased on seal viimased aastakümned suurim grupp vargaid, siis mille kuradi pärast on vaja meile filmi, mille eesmärk on näidata, et me kõik olemegi vargad? Riigi tagant varastamine oli NSV Liidus isegi kõrgemini karistatav kuritegu kui meie praeguses vabariigis. Ja ka nõuka ajal (nagu praegugi) ei varastanud sugugi kõik inimesed. Kõigil ei olnud võimalust ega tahtmist teiste kulul endale maju ehitada.

Ja ka nõuka ajal pidi keegi lõpuks selle varguse eest vastutama. Näiteks töötasin ma nõuka ajal ETKVL-s raamatupidajana ja kui poes tehti inventuur ja raamatupidamise andmetel oli kaupa rohkem, maksis poe juhataja vahe omast taskust kinni. Ma tean ühte kaupluse juhatajat, kes ei oskanud väga hästi oma poes olevat taarat kokku arvutada. Ühe inventuuriga oli tal taarat üle, teisega puudu. Kui oli puudu, maksis omast taskust kinni, kui üle, läks summa ETKVL-i kasumisse. Siuke rumal lugu. Loll jutt, et kõik ENSV-s varastasid!

Autod, majad ja kindad

Autod, majad ja kindad

Advertisements

3 thoughts on “Praegune vanarahvas on rumalam kui eelmine?

 1. sol 8. aprill 2011, 21:53

  Kui ka kõik ei varastanud, siis kokku puutusid sellega ikkagi. Mina olin siis laps, aga mäletan, millised moraalsed segadused mul tekkisid. Suguvõsa pidudel ja kokkusaamistel räägiti sellest, kui palju kellelgi on õnnestunud riigi (kolhoosi, sovhoosi) tagant omale nihverdada. Mida rohkem, seda kõvem tegija. Nii palju, et maju ehitada, varastasid vähesed, lihtinimesed piirdusid rohkem looma-ja inimtoiduga. Saab seda varastamist pahaks panna, süüa ju poest osta polnud?
  Needsamad inimesed, kes riiki riisusid, poleks teise inimese tagant tuletikkugi võtnud. Eraisikult varastamine oli kohutav kuritegu.

  Meeldib

 2. Manjana 9. aprill 2011, 14:01

  see “mida rohkem, seda kõvem tegija” pidaski paika, sest ülemustel oli lihtsam varastada või kõrvale tõsta. ehk siis varastamise võimalus näitaski kõrgemat positsiooni.

  meil ETKVL-s oli hierarhia, kes millele ligi sai. see polnud otseselt varastamine. mul meeles 1 juhtum, kus meile tulid soome ülikonnad, mille kohta ütles juhatuse esimees, et kogu partii kuulub talle ja teised (pood) neid müüa ei tohi. juhatuse esimees kasutas neid ilmselt sõprade moosimiseks ja kallimalt mahamüümiseks. varastamist peeti kaubanduseks samamoodi varastamiseks, nagu praegugi. tutvuste kasutamine millegi saamiseks, pole varastamine, sest kauba eest tuli maksta.

  jutt, et poes polnud süüa saada, ei vasta tõele. olen kindel, et tänapäevaste hindade juures söövad rohkem inimesi väga halvasti võrreldes nõuka ajaga.

  kaupade defitsiit nõuka ajal tulenes liiga madalatest hindadest: kõigil oli raha, et osta ja siis osteti kohutavaid tagavarasid. pidulauad olid alati lookas. delikatessidega oli probleeme. poes oli alati süüa, aga väikeses valikus ja mingid kaubagrupid võisid parasjagu üldse puududa.

  varastamist saab alati pahaks panna.

  Meeldib

 3. a 10. aprill 2011, 04:02

  Mingil ajal oli poes süüa küll. Siis aga juhtus, et palgad tõusid vähehaaval, a toiduainete hindu tõsta ei saanud. Propaganda/ideoloogia ei oleks seda välja kannatanud. Leiva hind oli ikka madal ja siis tekkis absurd olukord, kus seda söödeti loomadele. Jne.

  Umbes nii see käis. Mehhanism on tegelt arusaadav, kui veidi mõelda.
  Ja siis veel nafta hind. Kui see oli kõrge, jätkus raha igasugu asjade importimiseks. Kui langes, siis tekkis probleeme muidugi.

  A üldiselt see defitsiidi asi, see oli ikka moekate asjade rida. Teksapüksid 100 rubla ehk kuupalk. Aastal 1980 millegiga. Ca 50 kg juustu. Praegu odavamad püksid … ütleme 12-14 Eur. Ca 2 kg juustu. Umbes. Jne.

  Välismaa kilekotti müüdi … maeitea 2-3 rubla! Vot popp oli. Kujutage ette, see oli 10-15 l piima.

  Muidugi oli osa asju, mis olid uus nähtus. Kassetmakk, välismaa värk, see võis tonni maksta isegi. Videomakke polnud üldse. Jne.

  Vot see, et raha oli, kaupa polnd, see oli ikka see, et polnd poppi värki. Kasukaga käia ja restoranis lõunat süüa – see polnud mingi probleem.

  Vot seda asja jah, inimesed ei … mõned ei mäleta, mõned ei taha mäletada, mõni oli alles sündimata. A seda, et tavaliste teksapükste eest maksta 100 rubla ja selle raha eest sai nädal aega õhtuti baaris juua või kuu aega iga tööpäev restoranis lõunatada – seda on tõesti raske ka endal praegu ette kujutada.

  Vot jah – “kuu aega restoranis lõunatada” – mul endal ka läheb segamini. siuke lihtne kompleks lõuna Vana Tooma restoranis oli rubla. Kuus on 20 tööpäeva. Järelikult sai lõunatada VIIS KUUD. 🙂

  Baaris 50 viina mahlaga oli ca rubla, miski konjak oli neli rubla sada vist. Ja vanalinn sampusega oli kah vist kolmekas. Neid asju ei tea täpselt. Õlut baaris ei olnud, aga restoranis söögi juurde sai. 50 kop maksis.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: