Riiklikust raamatupidamisteenusest

Sain esmaspäeval EVEA-lt kirja, kuigi ma pole nende liige (aga tundub, et nad üritavad hoolega liikmeid värvata). Neil oli mure, et riik hakkab raamatupidamisfirmadele nn. kõlvatut konkurentsi pakkuma. Otsustasin, et kirjutan neile ilusa pika vastuse, mida mina riiklikust konkurentsist arvan. Kuna ilmselt jääb mu kiri kellegi postkasti seisma, siis riputan selle siia ka. Kleebin kõigepealt nende kirja ja lõppu oma vastuse.

Lugupeetud raamatupidamisteenuse pakkuja!
Pöördume Sinu poole seoses riigi kavatsusega hakata pakkuma väikeettevõtetele raamatupidamisteenust otse äriregistri portaalis.  EVEA on esitanud nii eelmisele justiitsministrile Rein Langile kui ka uuele justiitsministrile Kristen Michalile ametliku avalduse, kus kritiseerime nimetatud ideed, kuna leiame, et:
1. see oleks avaliku sektori kõlvatu konkurents erasektoriga, eriti turul tegutsevate raamatupidamise ja majandustarkvara firmadega;
2. see riivaks ettevõtjate privaatsust ja looks võimaluse riiklikuks kontrolliks ettevõtete konfidentsiaalse informatsiooni üle;
3. uue infosüsteemi loomine ja ülalpidamine oleks koormav riigieelarvele, kuid selle teenuse ja eriti klienditoe kvaliteet on küsitav. Palun tutvuge EVEA avalduse terviktekstiga siin ning Justiitsministeeriumi vastusega siin
Kuigi Justiitsministeeriumi asekantslerilt saabunud vastusest võib välja lugeda: „et kõik on otsustatud, meid ei huvita teie arvamus”, andis EVEA hiljutine kohtumine uue justiitsministri Kristen Michaliga lootust, et see plaan vaadatakse veelkord, põhjalikumalt üle, kuulates seekord ka sotsiaalpartnerite arvamust. Loe täpsemalt siit EVEA esindab kõiki ettevõtluse valdkondi, kuid raamatupidamine on üks tüüpiline väikeettevõtluse tegevusala ning seekord seisame eriti selle sektori huvide eest. Kui tunned, et pakutav plaan võib kahjustada Sinu ettevõtet või on lihtsalt mõttetu riigi raha kulutamine, siis kutsume Sind EVEA-ga liituma, et koos  seista vastu avaliku sektori kõlvatule konkurentsile erasektoriga.
Sinu toetus ja osalemine liikmena on meile väga oluline, kuna vaid  suure kõnealuse sektori liikmete arvu puhul võime loota edukatele läbirääkimistele.
Ootame liikmeteks ka kõige väiksemaid raamatupidamisfirmasid ja FIE-sid, keda antud kava puudutab kõige rohkem.
Loodame, et võtad selle koostööpakkumise vastu. EVEA mitmekülgsed liikmeteenused annavad igapäevast tuge Sinu ärile. Koos oleme jõud!

***

Minu vastus

Tänan Teid kirja eest. Kuigi ma ei ole EVEA liige ja ei plaani ka selleks saada, oli huvitav kiri ja olen teine kordki huvitatud lugema kui Teil veel Eesti seadusandlusega kokkupuuteid tekib.

Olen raamatupidamisalase eraettevõtlusega tegelenud 1999. aastast tänaseni ja oman pisut teistsugust arvamust, kui lugesin Teie saadetud kirjast.

1. Ma ei arva, et riigi poolt pakutav raamatupidamisteenus oleks kõlvatu konkurents. Kui riik suudab pakkuda kvaliteetset teenust, siis on tulevikus paljud väikeettevõtjad sellise teenusega ülimalt rahul, kuna Eesti raamatupidamisteenuste turul valitseb olukord, kus ostja saab teenuse, mille probleemidest saab ta teada alles siis, kui juhtub mingi suurem probleem Maksu- ja Tolliametiga.

Meil puudub süsteem, mis tagaks, et raamatupidamisteenust pakuksid ettevõtted, kus töötaksid inimesed, kes vastaksid mingile standardile, kuna puudub vastav süsteem ja standard. Erinevates Euroopa riikides on raamatupidajate oskuste kontrollimiseks ja taseme määramiseks olemas vastavad tasemetestid, mis eeldavad ka vastavat haridust. Kõik ettevõtjad on sellest teadlikud ja vastava paberita raamatupidaja ei saa raamatupidajana töötada.

Meil loodi 2010. aastal Raamatupidamisfirmade Liit, mille teoreetiline eesmärk oli tõsta raamatupidamisteenuse kvaliteeti, kuid tegelik eesmärk oli koondada vähemalt 5 töötajaga firmasid, küsida neilt liikmemaksu ja teha nägu nagu need firmad, kes liitu kuuluvad, pakuvad automaatselt kvaliteetset teenust. Lubadus, et tegeletakse raamatupidamisteenuse parandamisega riiklikul tasandil, on siiani vaid lubadus. Pealegi on Eestis suur osa raamatupidamisteenust osutavaid firmasid ühe töötajaga.

2. Olen osaliselt nõus, et riiklikult teostatav raamatupidamisteenus võib omada teatud riski privaatsusele. Samas on ka praegu võimalik äriregistrist kõikidel inimestel osta ettevõtete raamatupidamise aastaaruandeid ning maksuametis on olemas kõikide inimeste palgaandmed, kuid privaatsusega pole probleeme olnud. Ettevõtted, kes on noteeritud börsil, avaldavad pidevalt oma raamatupidamiseandmeid ja samuti ka paljud teised ettevõtted. Ettevõtte raamatupidamine ei sisalda üldjuhul rohkem privaatseid andmeid, kui neid on avaldatud aastaaruandes. Seega peaksid ettevõtted, kes teenust soovivad, suutma ise otsustada, kas nende raamatupidamises on midagi privaatsust nõudvat või mitte. Teised seda nende eest otsustada ei saa ja ilmselt saab riiklik raamatupidamisteenus olema vabatahtlik, mitte kohustuslik.

3. Väidate, et uue infosüsteemi loomine ja ülalpidamine on koormav riigi eelarvele. Tegelikult ongi tänapäevase riigi ülalpidamine suhteliselt kallis lõbu. Kui riik on otsustanud, et Eesti väikeettevõtjad vajavad tasuta teenust, sest eraettevõtjad küll küsivad teenuse eest tasu, kuid selle maksumus ei vasta kvaliteedile, siis on selline riiklik teenus väikeettevõtlusele kasulik ja teenib meie kõigi huve. Pigem peaks Väikeettevõtete Liit muretsema seaduste pärast, mis tekitavad suurtele ettevõtetele soodsamaid olukordi ja suretavad väikeettevõtlust.

Kokkuvõte. Kuna olen väikeettevõtja, saan aru teistest väikeettevõtjatest, kes ei suuda endale raamatupidajat palgata ja seepärast sobiks neile riigi poolt pakutav teenus. Mind, kui raamatupidamisega tegelevat ettevõtjat see nii kaua ei puuduta, kuni ma kvaliteetset ja personaalset teenust pakun ja mu kliendid on minuga rahul.

Advertisements

9 thoughts on “Riiklikust raamatupidamisteenusest

 1. Larko 20. aprill 2011, 02:09

  Raamatupidamine on ettevõtjatele riigi poolt peale surutud kohustus, mistõttu on kohane, et riik pakub kohustuse täitmisel abi. Igaühe enda on otsustada kas võtab riigi pakkumise vastu, usaldab erasektoris tegutsevat raamatupidajat või teeb hoopis ise ära.

  Meeldib

 2. petskratt 20. aprill 2011, 10:25

  Tunnistan, et ka mina olen nende hulgas kes on lihtsa ettevõtjaportaalis vms oleva raamatupidamise ideed proovinud lobistada mitmes kohas – ja kuigi mul on riigi poolt arendatavate asjade osas teatav kõhklus alati varuks, siis kui see lahendus suudaks suhelda EMTA, statistika ja aastaaruandega oleks tegu teenusega mis aitaks väikefirma pidamist lihtsustada.

  Seejuures ei kao ju kuhugi raamatupidamisteenuse kui konsultandi roll … ehk see, mida tegelikult kvaliteetsel kujul vaja oleks (miskipärast on mulle jäetud mulje, et rahavoogude aruanne olla näiteks selline loominguline töö mida saabki ainult isiklikus excelis teha :-). Ja kui mina oleksin konsultant siis mulle kangesti meeldiks konsulteerida kliente, kes kasutavad sarnast (enamvähem normaalset) softi millele nad saavad mulle mugavalt kaugligipääsu anda (noh muidugi eeldusel, et ma saan rahavoogusid joonistada mulle meeldival viisil).

  Meeldib

 3. Manjana 20. aprill 2011, 13:34

  nõus mõlema kommiga.
  tundub, et EVEA pole ise ka täpselt läbi mõelnud, mida ta saavutada tahab. jätsin kirjast vahelt ära ühe väikese lõigu, kus nad kiitsid, et peaks ikka nendega liituma ja kui toredad nad on. mulle üldse ei sobi, kui ma pean kuskile ametlikult liikmeks hakkama ja liikmemaksu maksma.

  Meeldib

 4. toivo 20. aprill 2011, 20:10

  oskuslikumad pakuvadki lisaks audiitorteenust, selle järgi saab eristada, kui otsitakse kvaliteeti.

  Meeldib

 5. tqnis 20. aprill 2011, 22:38

  Täiesti päri. Tõtt-öelda meeldiks mulle veel enam, kui riigi asemel pakuks sellist teenust kolmas sektor, nagu näiteks lapsehoiuga juhtus, aga raamatupidamise puhul on riik arvatavasti mõttekam.

  Raamatupidajatel ei maksaks väga kurvastada, raamatupidajal on firmale palju rohkem pakkuda, kui mingi unifitseeritud süsteem kunagi teha suudab. Tuleb lihtsalt mõtlema hakata, kuidas väikeettevõttele rohkem kasulik olla, kui lihtsalt riigi poolt nõutavat tööd teha.

  Meeldib

 6. Manjana 20. aprill 2011, 23:56

  mulle see kolmanda sektori kontseptsioon ei meeldi. see on umbes nii, et riik ise ei viitsi, kuid teenust on hädasti vaja ja siis keegi teeb tasuta tööd. selline riik ei kõlba kuskile. miks peaksid inimesed tasuta tööd tegema ainult selle pärast, et riik või KOV on laisk või lihtsalt pole võimeline majandama? kodanikeühenduste asi peaks olema selliste poliitikute korrale kutsumine, mitte nende eest töö tasuta ära tegemine. lapsehoiu näide on eriti võigas, põhjamaades toetatakse ka eralasteaedu, meil käib see rohkem isikliku hobi korras, sest meie lapsehoiusüsteem on paindumatu. kes kannatavad: lapsed ja lapsevanemad ehk kodanikud.

  kuna tegelikult on väikefirma raamatupidaja ülesanne rahuldada äriregistrit ja maksu- ja tolliametit, siis on riik selle teenuse pakkujana väga õiges kohas. vabatahtlikus korras ja tasuta poleks ükski raamatupidaja nõus töötama. see pole töö, mida niisama oma lõbuks nikerdad ja väikefirma igasugu finantsjubinatest ja -analüüsidest eriti ei huvitu.

  Meeldib

 7. sofie 22. aprill 2011, 11:23

  Enamikus väikefirmades on raamatupidajat/raamatupidamisteenust vaja AINULT selleks, et täita riigi ja maksuameti poolt pealepandavaid kohustusi, st arvutada ja deklareerida makse ja kord aastas esitada ettenähtud vormis aastaaruanne. Kõige muuga, sh oma majandamisest ülevaate omamisega, saaks ettevõtja väga hästi ise hakkama. Olen mitme sellise firma raamatupidamist teinud ja minule on küll pähe tulnud mõte – miks palka peab mulle maksma ettevõte, kui ma tegelikult töötan riigile, mitte ettevõtjale?
  Lisaks ma arvan, et meie raamatupidamisstandardid on igati kohased ja väga head suurtele ja keerukatele ettevõtetele, aga kohustuslikud on nad millegipärast ka ülejäänud 95% ettevõtetest (kusagile sinnakanti jääb Eestis pisiettevõtjate protsent kõigist ettevõtjatest)
  Ma ei näe midagi kohatut selles, et riik omaenese nõuete täitmiseks tasuta abi osutab.
  Riik ise on tekitanud (ilmselt liiga suure) vajaduse raamatupidamisteenuse järele; pole midagi hullu, kui ta lihtsustab asjaajamist ja osa sellest vajadusest lihtsalt kaotab. See tähendab ettevõtete koormuse kergendamist ja võimaldab osa ressurssi millessegi tootlikumasse suunata. Sh seniste raamatupidajate ressurssi. Hakkame parem tegema midagi, millest päriselt ka kasu on, selle asemel et aastast aastasse kulutada oma aega ja jõudu mõttetute aastaaruannete vormistamisele, mida KEEGI ei loe!
  AGA. Äriregister (oli vist) palus mul vastata e-küsitlusele planeeritava teenuse kohta, mida ma ei saanud ära saata, sest küsimusest “kui olete nõus maksma, siis mille eest olete nõus maksma” ei saanud edasi, kui polnud nõus ühegi variandi eest maksma. Mis tekitas minus kahtluse, et planeeritakse siiski tasulist teenust, mitte e-maksuameti või e-äriregistri taolist ühtset tasuta abivahendit. Sellega ma kindlasti nõus pole, et maksumaksja raha eest hakatakse ehitama tasulist raamatupidamisteenust osutavat ettevõtet.

  Meeldib

 8. rotu 26. aprill 2011, 11:37

  Kummaline. I-phone salvestab mingeid andmeid ja saadab edasi. Kisa missugune. Samas – annetame ise oma tundlikud andmed, mis võivad meid leivast ilma jätta või puuri saata. Siis aga leiame, et see on ok. Ja lihtsalt selle pärast, et asja taga pole Apple, vaid Eesti riik või uueks Eesti Skypeks kutsutav ettevõte. Keegi suudaks seletada, miks ühte peetakse ja teist ei peeta ohtlikuks?

  Meeldib

  • Oudekki 29. aprill 2011, 21:29

   Sest Eesti riigi yle on vàhemalt mingi demokraatlik kontroll, aga Apple yle puudub see tàielikult.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: