Töökuulutustega otsitakse ullikesi (täispikk versioon)

Saatsin Õhtulehele arvamusartikli. Ilma hoiatamata toimetas keegi selle nii ära (ja nimetas ümber “Kommentaariks”), et ma ei suutnud seda enam lugeda. Panen siia orginaali ja õhtulehe nuditud varianti ei taha isegi linkida.

Aeg-ajalt levitatakse meedias ja internetis naljakaid tööpakkumiskuulutusi, kus konkreetse töö pakkuja on teinud näpuvea või kirjutanud kokku suisa lolluseid. Kahjuks pole kummalised töökuulutused sugugi haruldus, vaid suurem osa tööpakkumisi paistabki silma tööandja ignorantsusega tulevase töötaja vastu.

Võtame tööle ennustaja
Ärge arvake, et ennustajatele sellises sõnastuses tööd pakutakse. Tahaks rääkida tööpakkumiskuulutustes levinud võttest, kus tulevase tasu suurus jäetakse kuulutusse kirjutamata. Võttes lahti suvalise CV-portaali, leiame palgasumma ainult väga väheste juurest: välismaalased ilmselt ei tea, et Eestis pole töötasust rääkimine „hea toon“.

Ja nüüd tulebki mängu tööpakkumine „ennustajatele“. Väga paljudes kuulutustes palutakse kandideerimisavaldusse kirjutada summa, palju kandideerija tulevikus palka tahab. Loomulikult teab tööandja väga hästi palju tal on plaanis palka maksma hakata, aga tulevase töötaja ennustajavõimed annavad firma personalijuhile samuti võimaluse ennustamisega tegeleda. Kui rumal tööotsija kirjutab väga väikese summa, siis ta arvesse ei tule, samuti ka väga suure palga küsija. Küsitav palk peaks olema kooskõlas esitaja CV-ga, vastama Eesti keskmisele vastava töökoha palgale ja suutma ennustada miks töökuulutusse selline lisatingimus lisati. Loomulikult loodab tööandja leida endale vilka sipelga, kes on haritud, kohanemisvõimeline, paljude oskuste ja suure stressitaluvusega, aga palka samahästi kui ei soovigi. Seepärast ta töökuulutuse juurde palka ei kirjutagi, et ta on ahne ja soovib uut töötajat peenelt alt tõmmata.

Nõudmised kandidaadile ja vastu pakume pastaka
Iga tööandja suudab ette kujutada millist töötajat ta sooviks: peaasi, et oleks vähemalt sama tubli ja tark kui eelmine. Kuid kuulutuse see osa, kuhu töö pakkuja peaks kirjutama, mida ta pakub inimesele, kes tema heaks kaheksa tundi päevas rabama hakkab ja mida too mujal ei saa, on tavaliselt naeruväärne.
Mõned kirjutavadki, et pakuvad tööd, meeldivaid töökaaslasi ja tulemustele vastavat palka. Umbes nagu ülejäänud töökohad palka üldse ei annaks ja töökaaslased on ufod teiselt planeedilt. Kui sa pakud töökohta, kus mingeid lisahüvesid pakkuda pole, siis nii kirjutagi. Palgasummat sa ju nii ehk naa kuulutusse kirja ei pannud!
Võimalik, et keskmine eesti töötaja ei teagi, et on olemas töökohti, kus lisaks palgale pakutakse töötajatele veel tasuta sportimisvõimalusi, pikemat puhkust, jõulupreemiaid, sünnipäevakingitusi ja pidusid, mille eest maksab firma. Võimalik, et töötajatesse positiivne suhtumine on saladus, millest meie orjavabrikutes ei räägita.

Tööandja poob ja laseb
Kindlasti ütlevad selle artikli peale paljud, et Eestis ei olegi võimalik töökuulutusega tööd leida ja ainult tutvused loevad. Kuid firmad ju maksavad nende kuulutuste ülesseriputamise eest, ju nad mõtlevad neid ka tõsiselt. Miks siis sel juhul paistab kuulutuses töötaja otsimine nagu armuand asotsiaalile, kes ainult sooja ruumi soovib? Kas süüdi on meie buumijärgne ühiskond, kus töötaja suurim hirm on töö kaotamine ja palgad on hästihoitud saladus, et ei selguks kuidas samasuguse panusega inimesed erinevalt teenivad? Kuigi tööandjad on vähemus ja töötajaid enamus, ollakse ahistamisega nõus ja vigisejad ei meeldi kellelegi. Tööandja, kirjuta tööpakkumiskuulutus, mis ei jätaks sinust ekspluataatori muljet!

2 comments

  1. palga salastatuse punkt paljudes töölepingutes on otsene konkurentsi vähendav tingimus. eesti madal palgatase on ka väga palju seotud just selle salastatuse tingimusega. mida vähem töötajad üksteise palkadest ja üldistest palgatingimustest teavad, seda lihtsam on töötajate palga nõudmisi hallata. seda ebakindlamaks selle palgatingimuste teadmatusega saab töötajat viia. juku ei lähe teise tööandja juurde, kui ta kindlalt ei tea et teine tööandja rohkem maksab. juku peab enne kindlalt sinna uuele kohale kandideerima ja saama selle töökoha, enne kui ta saab teada oma tulevase palga. mida vähem liikumist seda vähem konkurentsi tööandjate vahel hea tööjõu pärast. neid aspekte on kindlasti veel, miks see palgasaladus nii oluline tööandjate jaoks on. ühesõnaga palga salajas hoidmine aitab vägagi hästi tööandjatel tööjõukulusid kontrolli all hoida.

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.