Heinlein. Kuu on karm armuke

Leidsin arvutist, et alustasin raamatuarvustuse kirjeldust, aga jätsin pooleli. Panen poolikuna siia ülesse, et jälle ära ei kaoks.

Robert A. Heinleini 1966. aasta romaan ingliskeelse pealkirjaga „The Moon is a Harsh Mistress“ on paljude arvates üks tema parimatest ulmeromaanidest ja mul jääb üle nendega nõustuda, kuigi ma pole päris kindel, kas „Võõrana võõral maal“ pole parem. Kuid kuna mõlemas käsitletakse uue ja põneva ühiskonna või riigi ülesehitamist, saab neid omavahel võrrelda.

Nagu arvata võib, toimub romaani „Kuu on karm armuke“ tegevus Maa kaaslasel Kuul, ehk oma nimega Lunal, mis on asutatud Maalt väljasaadetud kurjategijatega ning omab koloniaalriigi staatust. Kuid teatud väike inimgrupp otsustab võidelda välja iseseisvuse. Kuigi neil puudub igasugune tavamõttes sõjaline ressurss, avastab peategelane, et Lunal kõiki tegevusi juhtiv arvuti on intelligentne ja huvitatud põnevast ajaviitest, milleks saab revolutsiooni korraldamine. Inimesed Lunal erinevad inimestest Maal päris mitmes mõttes. Kuna Kuul mõjub raskusjõud nõrgemalt kui Maal, välistab see maalaste liiga pikaajalise viibimise Lunal, kuna pärast ei suuda nad saada hakkama suurema iseenda kaaluga. Kuid ka moraalinormid on neil erinevad. Kuul on vähe naisi ja neid koheldakse suure austusega. Kõik, kes kohalike normide vastu eksivad, hukatakse ilma liigse tseremooniata.

Heinleini mõlemas raamatus on leiutatud uusi perekonna vorme, kus peaasjalikult moodustavad perekonna suurem hulk inimesi, võrreldes tavapärase kahega.