Ergonoomiline tekikott

Tekikott

Tekikott

Peale riisitegemise õpetuse sain ma Egiptuse raamatust vee ühe idee, mille realiseerimise alustamine võttis kauem aega, aga üleeile tegin ära.

Nimelt rääkis autor, et Egiptus polegi mingi aastaringselt soe koht ja talvel võib seal päris külm olla. Kuid egiptlased kasutavad külmade ööde kaitseks voodipesu, mis on tehtud fliisist. Mulle see mõte meeldis. Karvased asjad on nii-ehk-naa nummid. 

Käisin Abakhani poes ja ostsin mitut erinevat fliisi ja riiet. See tähekestega on tekikoti ülemises servas ja eriti pehme ja mõnus. Erinevate kangaste ostmiseks oli mitu põhjust. Kaheinimese tekk on pealiskaudsel pilgul suhtkoht ruudukujuline, aga kui tekk valepidi peale võtta, tulevad varbad välja. Seetõttu tegin näopoolse serva kergelt äratuntavaks. Padjakotid tegin ka samast nummist fliisist. Nüüd pole kaisukiisu järgi enam mingit vajadust 😀

Too helesinine kangas, mida pildilt näeb, ei ole fliis. Sellest on tehtud suurem osa tekikoti pealmisest osast. Poes nimetati seda vist mingiks voodriks vms. Igatahes on tegemist õhukese sünteetilisest materjalist trikooriidega. Hind oli 2.50 kilo. Fliisi nii odavalt ei saa, kuid tekikoti pealmine pool ei pea fliisist olema, muidu läheks voodipesu juba liiga suureks ja raskeks.

Valmis tekikott on tõesti nii voodisse minnes kui öösel soojem ja mõnusam, kui oli puuvillasest siledast kangast tehtud klassikaline voodipesu, mis tihtipeale ebasõbralikult külm tundub. Pealegi hoiavad trikotaažkangad vabamalt, ega moodusta mingeid imelikke telke.

Kuid ühe leiutise mõtlesin ma oma uuele tekikotile veel. Ma ei tea kedagi, kel poleks probleeme teki tekikotist iseenesliku  väljatulemisega. Selle vältimiseks õmblesin tekikoti nurkadesse  kummist aasad, neli tükki, igasse nurka üks. Teki nurkadesse õmblesin nööbid. Kah neli, kuid süsteemis kaks + kaks. Ehk näopoolsesse otsa kaks ühesugust ja varvastepoolsesse kaks ühesugust. Nüüd ma ei pea enam kunagi mõtlema midapidi see tekk sinna koti sisse läheb ja välja ta ka enam ise ei tule. Valiku, et tekile nööbid, tegin lähtudes ökonoomsusest: nööpe igale tekikotile õmmelda on hoopis aeganõudvam, kui aasu, mida saab masinaga õmmelda. Nööpaukude tegemine on niikuinii liiga vaevanõudev töö: kummist aasad ja jalaga nööbid on parim lahendus.

Soovitan kõigile endale talveks uued ergonoomilised tekikotid õmmelda. Võite neid Manjanaks kutsuda 😉 Või kui tervet tekikotti teha ei viitsi, õmmelge aasad ja nööbid ning teie tekk püsib viisakalt kotis.

Tagged:

7 thoughts on “Ergonoomiline tekikott

 1. killuke 27. jaanuar 2012, 18:11

  Mulle meeldib väga see nööpide ja aasade idee! Kui ma nüüd end kätte suudan võtta, siis on varsti minugi kodus mõni manjana olemas 😉

  Meeldib

 2. Manjana 27. jaanuar 2012, 19:13

  vahva! Ma ise olin oma nööbiideest ka vaimustunud.

  Ma ühe tekikoti õmblemise olulise jutu unustasin kirjapanemata. Mõned tekikottide tootjad teavad seda, mõned mitte. Kõikidese nurkadesse tuleb avad jätta, et sinna pesupesu käigus igasugu sodi ja asju ei koguneks. Ja need augud on mugavad nende nööpide kinnitamisel-avamisel.
  Kunagi õmmeldi tekikotile põhiline ava pealiskattele ja ääristati pitsiga. Muarust on see väga ebaratsionaalne: tekki on jama kotti toppida ja kui tekk voodis valepidi läheb, lähevad sinna jalad ja auk võib rebeneda. Auk tasub ikka alumisse serva jätta, täpselt nii suur, et tekk lahedalt sisse läheks. Ava võib vabalt kinniseta olla, sest manjana triki puhul hoiavad teised nööbid tekki kinni.

  Meeldib

 3. Sussi 27. jaanuar 2012, 21:36

  Tere, Manjana!
  Jõudsin guugeldamisega Sinuni ja ehk oskad Sa mind natuke aidata. Ühes blogis olid kommentaaris maininud voltimismuinasjuttu (lõpus tuleb pisike karbike, kuhu raha küsitakse)… Olen üritanud seda meenutada, aga no ei tule meelde. Ehk oskad aidata? Kuidas see jutt oli?
  Tänud juba ette.
  Suss

  Meeldib

 4. Manjana 27. jaanuar 2012, 22:14

  juutuubis on selle jutu lühivariant: http://www.youtube.com/watch?v=f48iBzaUa60

  Meeldib

 5. Sussi 28. jaanuar 2012, 13:44

  Selle juutuubi lühivariandi leidsin 🙂 aga see tundub natuke teine olevat ja lõppu ei ole. Ja ma endiselt ei suuda meenutada.

  Meeldib

 6. Manjana 29. jaanuar 2012, 15:37

  lõpus tuleb karp ja jutustaja ütleb, et kõik kuulasid muinasjuttu ja nüüd maksavad jutustamise eest tasu.

  Meeldib

  • Sussi 1. veebruar 2012, 08:37

   Jah, just sellist varianti teadsin mina ka, kus lõpus tuleb karp. Aga kuidas sinna karbini saada, mis on alguses ja mis vahepeal toimub… Just see ongi see, mis on puudu. Lootsin, et Sa oskad ehk aidata.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: