Uus ja vana: ETKVL-i pood Kadriorus

Internetis on selline tore koht nagu Rahvusarhiivi fotode kogu Fotis, kus saab ka otsinguid teha ja toredaid vanu pilte leida. Kuna ma käisin Kadriorgu pidistamas, siis vaatasin, mida põnevat nende vana fotokogu sisaldab ja leidsin sealt hulga põnevaid jäädvustusi. Pole kindel, et ma kõik need kohad tänapäeval ka ülesse leian, aga mõnedel on juures ka aadressid ja paljud on neist tänapäevalgi alles, kuna nad on kaitse alla võetud. Päris nii hästi küll pole, kui vanalinnas, kus on väga lihtne õigeid kohti ülesse leida (näiteks Rataskaev).

Teatavasti oli vanasti palju toredaid väikseid toidupoode ja suuri kaubakeskusi polnud pea-aegu üldse. Mul on üks ilus värviline pilt mingist nurgapealsest poest, mida ma leida pole suutnud, sest aadressi pole. Kui asi lootusetuks läheb, näitan laiemale ringile.

Tänase koha leidmisega oli ka probleeme, sest seda poodi Poska tänaval enam pole. Fotises oli aadressiks antud Leineri 29, aga see koht ei sobinud kuidagi, kuna selle tühja aia kõrval olid mõlemal pool kahekordsed vanemad majad, aga fotol paistab ühekordne. Kõndisin edasi ja leidsin tühja aia ja ühekordse maja. Tundub, et sai õige koht, kuigi puid on vähem.

1962. aasta ETKVL-i pood

1962. aasta ETKVL-i pood

Ja tänane vaade. Kõnnitee servas laiutab eriti suur džiip, mille tagaotsal ilutsev silt sobib teemasse.

Kui keegi midagi tollest vanast poest ja tema asukohast täpsemalt mäletama peaks, oleks igasugused kommentaarid oodatud.

Jaanuar 2012 Poska 27

Jaanuar 2012 Poska 27

Juhul, kui keegi ei tea, mida tähendas ETKVL, siis põhimõtteliselt oli see kaupluste kett, mis ulatus üle terve Eesti. Nõuka ajal eraomandust ei olnud, kuid kõik asjad jagunesid umbes nii nagu tänapäevalgi, et riigi omad ja a la kohaliku omavalitsuse omad. ETKVL oli kohaliku tähtsusega, kuigi nende peakontor asus Tallinnas Narva maantee alguses. Kõikides maakohtades oli kohalikud keskused ja pea kõikides külades nende poed, kus müüdi nii toidu- kui vähesel määral ka tööstuskaupu. Riikliku alluvusega oli peamiselt suuremates linnades asuvad poed. Isegi raamatupidamine käis neis kahes kaubandusketis pisut erineva süsteemi järgi. Kaubad olid lõppkokkuvõttes mõlemates umbes samad.

Kui juba kaubandusele jutt läks, siis paneks kirja mõtte, mida nõuka aja kohta on tihkelt räägitud: midagi polnud poest saada ja umbes nagu kõik inimesed oleks näljas ja paljas olnud. Tegelikult oli probleem liiga madalates hindades võrreldes inimeste palkadega ja tööd ning palka jagus ju kõigile. Alati kui midagi vajalikku poodi müüki tuli, ostsid hullumeelsed inimesed seda kohutavas koguses endale koju ja siis kõigile ei jagunudki. Inimesed, kes ei oskanud õmmeldagi, omasid kodus sadades meetrites igasuguseid kangaid jm õmblusmaterjali. Kapid-sahvrid olid täis igasuguseid tangaineid ja konserve, mida tänapäeval põlastusega vaadatakse. Ja viina, viina pidi alati palju koju tassima, kui seda poodi toodi. Isegi raamatuid osteti hoogtöö korras, sest kui raamat on mingi sai+limps hinnaga, siis võib seda ju osta, ilma et lugemagi peaks.

Inimesed pidasid külades sigu, lambaid, lehmi ja kui poodi läksid, ostsid korraga 20 leiba ja nii mitu korda nädalas. Ja ikka oli jutt, et midagi pole poes saada, aga kodud olid mõnedel igasugu träni, mida nad ei pruukinud lähema aastagi jooksul ära tarvitada, servani täis. Nõuka inimene tarbis mõnuga, sest raha polnud takistus. Takistuseks olid liiga väikesed kapid-sahvrid.

Advertisements

Tagged:

6 thoughts on “Uus ja vana: ETKVL-i pood Kadriorus

 1. Andres 31. jaanuar 2012, 16:29

  ETKVL – Eesti Tarbijate Kooperatiivide Vabariiklik Liit koondas endas kohalikke tarbijate kooperatiive, mille liikmeteks olid siiski eraisikud, kes tasusid osamaksu ning said osta liikmeraamatu ettenäitamisel ETKVL-i kauplustest ka selliseid asju, mida ei müüdud nendele, kes kooperatiivi ei kuulunud, mingil ajal näiteks kristallnõusid ja elektrilisi kohvijahvatajaid. Lihtsalt nõukogudelik vorm (omamoodi poolriiklik/riiklikult korraldatud ühistuline ettevõtlus) varasematest tarbijate ühistutest, mis olid tegutsenud juba enne sõda.

  Meeldib

 2. Manjana 31. jaanuar 2012, 16:38

  nii oli see paberil kirjas ja vahest haruharva see nii ka toimis. ma töötasin Keila Tarbijate Ühistus. kõigepealt vaatasid saabunud kauba üle kõige kõrgemad ülemused ja nii riburadapidi hierarhias allapoole. mis üle jäi, läks lettidele tavalistele inimestele, kes, vaesekesed mittesuhtlejad, kedagi kaubanduses ei tundnud 😀 see liikmeraamatuga müük mulle uduselt meenub, aga midagi tavapärast see polnud.

  Meeldib

 3. Reio 31. jaanuar 2012, 16:38

  Mäletan hästi seda poodi- elasin ise Rohelises Aasas- väga armas aeg tagasi vaadates. See pilt maasturiga ei ole Sul õige maja juurest tehtud- ETKVL-i pood jäi Leineri tänava Kadrioru tiigi poolsesse ossa- minuarust on seal praegu vist 2 kordne moodne maja. Sinu pilt on vist tehtud tänava vastasküljelt.
  Kunagi nägin Pärnus ühes antikvariaadis ETKVL-i teemalist raamatut, vist 50-60-e aastate väljaandena- seal oli selle poe pilt ka sees.
  Lihtne poeke oli- tagaruumides müüdi vorsti ja juustu. Mäletan, kuidas suuri või plokke lõigati traadiga väiksemateks juppideks. Eesruumis oli siis kassa. Piimaletist kukkus mul kunagi 1 L piimapudel keset poe põrandat maha puruks, jne jne… Mälestused missugused.

  Meeldib

 4. villy 31. jaanuar 2012, 16:47

  aga pildile jäi vale koht, selle vana poe asemel on nüüd uhiuus kahekorruseline elumaja (akendel puidust ribid ees)

  Meeldib

 5. Manjana 31. jaanuar 2012, 17:15

  siis on sellel rahvusarhiivi fotol ikkagi vale aadress. teisel pool teed peaksid olema paarisnumbritega majad, see süsteem on meil alati kehtinud. see uus suur maja peaks poska 28 olema ja seda ma ei pildistanud, polnud huvitav.

  Meeldib

 6. Hundi ulg 1. veebruar 2012, 09:25

  Kauplust mäletan hästi. Oli paras šokk kui see arhitektuurne monstrum Kadriorgu tekkis. Kaubanduslikult oli see aga ajastu kontekstis muidugi kõva sõna. ETKVLil jätkus raha investeeringuteks ning ka tutvusi ainult riikliku jaotuskava alusel jagatavale ehituslimiidile. Nii sai ajapikku Eestisse ehtitatud muljetavaldav kolearhitektuurne kauplusekett. Need kauplused on täna ehk pisut räsitud, kuid omavad siiani üliolulist tähtsust eriti maal. Praegu tunneme ETKVLi koleehitised ära peamiselt AjaO kaupluste siltidest.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: