Uus ja vana: Poska ja Koidula ristmik

Täna panen siia pilte, mis on tehtud ristmikul, kus vast kõik Kadriorgu sattunud inimesed on käinud: Poska ja Koidula ristmik. Ka nõuka ajal oli Koidula tänav sama luuletaja nimega, kuigi pikemat aega ta seal ei elanud, vaid ainult peatus majas nr. 22. Poska tänava nimi taastati nüüd, nõuka ajal oli see Leineri, kes oli kommunist ja lasti maha nagu kommunistidega pidevalt juhtus, tänav. Kuid enne Poskat oli see hoopis Liiva tänav ja kuna Liivalaia oli ka Liiva, siis Poska oli Suur Liiva ja Liivalaia Väike Liiva. Nagu mujal Tallinnas oli ka Kadriorus palju toredaid ojasid-jõgesid ja siin oli Liiva oja. Nii vanast ajast mul pilte pole.

Slaididelt näeb selle suure elumaja, mille all oli Kadrioru restoran (mis nüüd, muarust, on jälle suletud), ehitamist. Mis imelikud asjad need selle maja katusele nüüd on ilmunud? Kunagi oli Koidula tänav seal kohas jupi laiem, kuid nüüd on sinna pressitud mingi suva maja, mille juures Poska tänava ületamine, et tiigi juurde saada, on väga riskantne ettevõtmine. Lugesin mingist Tallinna lehest, et Kadrioru inimesed ei naudi seda, kuidas siin mitteelavad inimesed Kadriorgu kui autoga Narva mnt-le saamise otseteed kasutavad ja otseteel tuleb, igatahes, korralikku kiirust hoida. Aga Poska tänav juba on ühesuunaline …

Muideks, Koidula 13a on kohvipood-söögikoht Gourmet Coffee, kus ma olen käinud. Mõnus teenindus, hubane sisustus ja (mu arust) kirved hinnad.

Küll seda kohviku nime annab ikka eestimaal väänata! Aa kui keegi kirjutaks ainult Кофейня siis oleks kisa taevani. Või äkki poleks ka, aa kes see ikka nii julge on.

This slideshow requires JavaScript.

Aga kõige nummim maja on hoopis Poska 41. Kopeerin kultuurimäletiste registris oleva info: Elamu on ehitatud arhitekt A. Fedotovi 1884. aasta projekti järgi 1880. aastate teisel poolel õigeusu preestri elamuks. Kogu fassaadi ulatuses on säilinud algne laudis, kuid üle voolanud räästa tõttu on räästaalune laudis haaratud mädanikust. Väga väheste kadudega on alles saelõikes puitpits, avaümbriste raamistused ja ehiskonsoolid. Säilinud on ka algsed aknad koos vasknurgikutega. Kogu hoone värvkate on pragunenud. Seinalaudise allosas puudub värvkate kohati täielikult. Soklil on krohvivaringuid ning kunagiste tsement-mördiga tehtud paranduste tõttu esineb paekivi murenemine. Hoone kangialusel on, mõningaste deformatsioonidega, säilinud algne lukksepp-sepis värav. (Kultuurimälestiste register 2005).

Maja on juba terve igaviku müügis, sest hind 460 000 eurot on ilmselgelt hiigelsuur summa, kui arvestada seda raha, mis restaureerimisele läheb.

Villu Tamme kirjutas mingis ajalehes, et kunagi olevat seal ristmikul, peale tolle ETKVL-i poe, millest 2 postitust tagasi juttu oli, veel piima- ja lihapood, viinapood ja kalapood. Nüüd on seal … ee … suurt ei miskit.

Advertisements

Tagged:

2 thoughts on “Uus ja vana: Poska ja Koidula ristmik

 1. kganna 11. veebruar 2012, 11:56

  Poska 41 nimi rahvasuus on juba aastaid Värvi Mind Maja.

  Meeldib

 2. Enno Impiger 28. veebruar 2012, 23:57

  Kirjutatud on: “… peale tolle ETKVL-i poe, millest 2 postitust tagasi juttu oli, veel piima- ja lihapood, viinapood ja kalapood.”

  Oli veel ka leivapood.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: