Uus ja vana: Kalamaja leivapood

Facebook on imeline koht (ütles sõltlane ja läks kontrollis, kas ikka sisse logida veel saab). Nimelt tõmbasin ma kunagi enda arvutisse mingi sakslase 1972. aastal Tallinnast tehtud fotosid, aga neil polnud kirjas, kus pilt tehtud. Vanalinna kohtadega probleeme ei ole, aga see leivapoe pilt jäi kummitama. Arvasin, et see on tehtud Kadriorus, aga õiget kohta leida ei suutnud. Eile panin pildi ülesse Facebooki ja vähem kui poole tunniga oli asukoht tuvastatud: praegune Vana-Kalamaja ja Soo ristmik ehk nõukaaegne Nikonovi 17.

Otsisin internetis edasi ja leidsin Fotisest hulgaliselt pilte Nikonovi mälestussambast , mis püstitati 9. mai 1960 ja üheksakümnendatel, ilmselt Hardo Aasmäe või Jaak Tamme linnapeaks olemise ajal, maha võeti. Jevgeni Nikonov oli Venemaalt talupoja perest pärit madrus, kes teenis Balti laevastikus. Augustis 1941, kui Eesti oli Saksa fašistide poolt okupeeritud, saadeti ta Keilasse luurama ja jäi kadunuks. Väidetavalt langes ta fašistide kätte, kes ta ära põletasid. Nikonovi sammast ma ei mäleta, Pirita teele ma liiga tihti ei sattunud.

Kuid Fotisest leidsin ka sama poe pildi ja internetis rohkem tuhnides leidsin kaks aastat vana pildi samast ristmikust. Praegune olukord on seal väga hale! Kõik kenad puumajad on maha võetud ja nende asemele pole midagi tehtud.

Pildi mittetuvastamise juures on see piindlik moment, et ma olen selles leivapoes käinud. 1990ndatel ma elasin Uus-Kalamaja tänaval ja käisin seal ja üle tänava toidupoes tihti. Kusjuures vanasti olidki eraldi leivapoed, kus müüdi leiba ja saia. Mingeid koogikesi või kondiitritooteid seal polnud, kui siis vaid neid, mida leivatehas tegi. Nii leibu kui saiu oli umbes 4-7 sorti mõlemad, leibu vähem. Peale leivapoodide olid veel eraldi puu- ja köögivilja poed, liha- ja kalapoed. Köögiviljapoodides müüdi ka mahlu. Tihitipeale vaid kolmeliitristes purkides. Mina suutsin üksinda ära juua 3 liitrit tomatimahla, külmkappi see ju ei mahtunud ja maailm polnud veel igasuguseid säilitusaineid kasutama hakanud.

This slideshow requires JavaScript.

One comment

  1. Nikonovi suhtes Sul on infopuudus :
    Alaajaline , noormadrus , Harku vallas hukkunud , Ja vene propoganda lainel ausammas esmakordselt paigaldatud Habersti risil- Probllemne ristmik , kus juhtub iga tund üks autoõnnetus ( statistika )

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.