Järg. Veel nõuandeid lühijutu alustamiseks

Jooksingi ummikusse. Esimese lõigu sain oma vanas jutus ümber kirjutatud, aga edasi polnud kah eriti vahvuškin. Googel, aita! (Tundub, et jutu parandamise asemel ma muutkui blogin ja blogin)

Viis nõuannet kuidas lühijuttu alustada

/virutatud siit/ Kraba-ja-jookse-süsteem 😀

1. Topi peategelane konteksti. Kui su jutt tuleb sünge, pole vaja alguses seletada kuidas peategelane mõnuleb päikeselisel päeval piknikul. Kogu lühijutu alatoon peaks olema ühesugune ja teemaga sobiv, liigne hüplemine ajab vaid lugeja segadusse või vihaseks. Tutvusta peategelast nii, et lugeja teaks, kellega tal tegemist tuleb. (Minu märkus: vihkan lugusid, mille kirjutaja arvab, et jutu puänt seisneb terve aja peategelase olemuse varjamises).

2. Tutvusta lugejale kohe konflikti. Lühijutt pole romaan ja konflikt hüpatakse kohe, vuhti, sisse ja draivitakse kuni lõpuni välja. Näiteks tahad kirjutada juttu, kus naisel varastatakse kärust laps, siis võib alustada sellest, et ema paneb lapse kärusse ja tunneb, et miski on halvasti.

3. Kehtesta reeglid. Suurim viga, mida algajad teevad, on oma fantaasiale reeglite mitteseadmine. Kui sul on plaanis vinge lugu võõrast planeedist, siis lugeja peaks alguses teadma, milline see planeet on. Pole vaja, et sinu jutu süžee algab mittekuskilt.

4. Mõtle välja küsimus, millele saab vastuse hiljem. Lühijutu  tegelastel ja süžeel on kaks kõige olulisemat komponenti: KIRG ehk mida peategelane elust tahab. See võib olla täiesti erinev teisest elemendist VAJADUSED (i.k. need), ning olla rohkem seotud süžeega.  Näiteks on su tegelane surani oma tööst tüdinud ja arvab, et teda alahinnatakse. Tema küsib: “kuidas leida töös õnne” või “pean ma leidma uue töö”. Kui see on paika pandud, kohtub tegelane loo konfliktiga: näiteks leiab, et tema ülemus müüb firma siseinfot. Jutu lõpus saab tema küsimus vastuse.

5. Ära aja asja keeruliseks. Jutu alustamisel tuleb jälgida, et asi kohe keeruliseks ei läheks. Sul pole romaanikirjutaja luksust rääkida ära maailma ajalugu, et taust selgeks saaks. Konsentreeru ühele või paarile süšee punktile ja ühele või paarile konfliktile ja las need juhivad su lugu vältimatutele tagajärgedele. Kui su jutu algus on pungil täis detaile, siis ei suuda sa neid lõpuks kõiki ära lahendada.

Linnahall veebruaris 2011

Linnahall veebruaris 2011

Advertisements

One thought on “Järg. Veel nõuandeid lühijutu alustamiseks

  1. Viktor Annus 14. märts 2012, 11:36

    linna hall on täitsa hall

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: