Firma registreeritud, kuidas edasi

Ma olin pisut imestunud, kui mu eilse postituse peale üks tuttav arvas, et võiks firma teha. Mul nii polnud plaanis kirjutada, ausõna ei olnud. Firmat tasub ikka siis teha, kui enam kuidagi teisiti ei saa. Eestis on üks kõige levinuim firma tegemise põhjus töötus: kaotasin töökoha ja teen endale ise töökoha. Muinasjuttu, kuidas firma omanik kohe rikkaks saab, või vähemalt eesti keskmise palga välja teenib, tegelikkuses eriti tihti ei näe. Miks siis mitte: ise teen tööd, ise olen omanik, kogu raha kuulub mulle. Aga vot seda raha ei tule nii lambist. Jah, kui sul on juba hulk kliente (varastasid kliendid oma tööandjalt?), kes on nõus sulle iga kuu mingi teenuse või kauba eest maksma, siis on lootust. Aga kui tavaline inimene otsustab midagi müüma hakata, siis kulub mitu aastat enne kui ta nii palju kliente leiab, et võiks endale normaalse palga välja maksta. Suure ja tuntud firma klient ei pruugi ju sinult kui tundmatult firmalt midagi osta tahta: sa oled tundmatu, sa oled risk. Kuid see on kõik juba turunduse ja ärijuhtimise temaatika. Oletame, et sul on tõesti mingi nii hea mõte, et sa ei peagi oma mõtte müümise ja klientide leidmisega vaeva nägema.

Kuidas paberimajandusega hakkama saada?

Kujutame ette, et sa kavatsed kogu oma paberimajanduse ise ära teha. Sa pole kunagi raamatupidamist õppinud, aga arvutada oskad ja ükski tuttav raamatupidaja ei paista kaugelt vaadates sinust nii palju targem, et sa ise sama asjaga hakkama ei saaks.

Eelmises jutus ma juba kirjutasin, et võtad ruudulise paberi ja hakkad sinna kenasti asju ülesse kirjutama. Ühele lehele kirjutad kõik oma väljastatud arved: number, kuupäev, kellele, mille eest ja kui palju. Teisele paberile kirjutad ülesse kõik arved ja tšekid, mida sa teistele maksma pead. Nendest kahest tabelist saad kokku kasumiaruande: liidad kokku kõik tulud, võtad maha kõik kulud ja tulemuseks on kas kasum või kahjum.  Loed läbi Raamatupidamise seaduse ja Raamatupidamise Toimkonna aastaaruande täitmise juhendi ja …. lähed hulluks. Või siis ei lähe…

Kas Deebu ja Kreedu on loomad või inimesed?

Pole nad ei loomad ega inimesed ja tegelt on nende nimed Deebit ja Kreedit (või deebet ja kreedit). Mina hakkasin neid alles siis tõeliselt mõistma kui ma peale 2 aastat kestnud raamatupidajate kooli olin ka mitu aastat töötanud. Koolist jäi mulle meelde ainult üks raudne valem: Kui sa võtad pangast 100 rubla, siis panga kreedit on 100 (ehk miinus sada) ja kassa deebit samuti sada rubla. Ehk.

D: Kassa 100

K:Pank -100

Nüüd vaatame viis minti seda viimast värki ja mõtleme kas seda on võimalik mõista või mitte. (Kassas raha suurenes 100 rubla võrra, pangast läks 100 rubla minema). See kuidas iga liigutus toimub alati korraga vähemalt kahes kohas, kutsuvad raamatupidajad kahekordseks kirjendamiseks.

Aga miks mind peaks need deebud-värgid üldse kottima, tekib küsimus. Aa vot seepärast, et kogu see paganama bilanss ainult nende kahe najal püsti seisabki. Bilanss ehk balance tähendab tasakaalu, tasakaalu kahe poole vahel. Nende kahe poole nimed on Aktiva ja Passiva. Põhimõtteliselt pole neid kahte uut nime vaja meelde jätta, sest nemad on kogu aeg kenasti ühe koha peal ja kui sa oled endale ruudulisse vihikusse bilansi kohta ühe tabeli maha joonistanud, siis seal tabelis on nimed alati sama koha peal, aga sina pead nende nimede taha numbrid leidma. Kõige toredam on see, et kui pangast raha kassasse tassida (ehk automaadist sularaha välja võtta), siis blansis ei muutu midagi, kuna nii kassa kui pank on mõlemad bilansi esimesel real nimega “Raha”. Ehk bilansi Aktivas on 100 rubla. Kuid nii pole ju bilanss tasakaalus? Ei olegi, sest me pole rääkinud kuidas see 100 rubla sinna panka tekkis.

Nüüd tuleks alustada algusest, ehk esimesel päeval lõi jumal taeva ja maa. Mida tegid sina esimesena oma firma alustamisel? Maksid sisse osakapitali (ja kui ei maksnud, siis on jupi keerulisem :D).

Aga osakapitali sissemaksmisel tuleb koostada raamatupidamise lausend (sama mis lause: osanik maksis osakapitali 100 rubla panka, aga raamatupidamiskeeles). Raamatupidamiskeeles kõlab see nii:

Deebet: Pank 100.-

Kreedit: Osakapital -100.-

Nüüd vaatad uuesti seda lehekülge, kuhu sa bilansi joonistasid ja näed oma rõõmuks, et kõik on tasakaalus: bilansi aktivas real “Raha” istub 100 rubla ja bilansi passivas real “Osakapital” istub kah 100 rubla. Nii nummi 😀

Aga seisev raha tekitab ahvatluse seda laiaks lüüa. Mida 100 rublaga saab? Ostan ruudulise kaustiku, loomulikult! Lähed poodi ja ostad 100-rublase ruudulise kaustiku. Mis juhtub sinu raamatupidamises?

Raha läheb kassast minema ja kõnnib kasumiaruandesse tegevuskulude reale.

D: tegevuskulud 100.-

K: kassa -100,-

Lõpuks on tekkinud midagi kasumiaruandesse, mille täitmisest sa juba ammu unistasid. Kuna tulusid pole, on tulud 0, kuludes on 100 rubla ja tulemuseks on kahjum 100 rubla.

Mis juhtub bilansis?

Bilansis aktivas hakkab laiutama tühjus, sest Raha enam pole ja aktiva on kokku 0.

Passivas on kaks rida ja need on seal kõige lõpus: Osakapitalis on jätkuvalt 100 rubla ja tema all rida “Aruandeaasta kasum (-kahjum)” on -100 rubla, kokku on ka passiva 0. Kõik on tasakaalus ja sa oled kogu raha huugama pannud 😀

Vot nii!

Lõpetuseks ja mõtisklusteks suvine vihmapilt:

Reklaam: Võta endale raamatupidaja!

Advertisements

Tagged:

One thought on “Firma registreeritud, kuidas edasi

  1. […] lugudele Firma registreeritud, kuidas edasi ja Vajad firmat, kuidas […]

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: