Jüri Ennet – psühhiaater või šarlatan?

Googeldasin sõna “ulmejutt” ja sattusin kliinik.ee lehele, kus inimeste muredele vastab Jüri Ennet. Ulmejutu küsimusele oli tal  täiesti kohane vastus. Inimene muretses suva tuttava kummaliste juttude üle ja sai vastuse, millega ta ei aita ega kahjusta kedagi. Mõtlesin, et vaatan, mida veel inimesed kurdavad ja mida neile arst vastab. Lugesin ja lugesin ning mida vastus edasi, seda hullemaks asi läks.

Peamiselt on seal küsijateks noored inimesed, kes otsivad abi, sest neil on tõesti probleeme endaga. Mida aga vastab arst, kel peaks olema kõrgharidus. Lemmikvastus kõlab nii: “Minu PM-harjutus annab psühhoregulatsiooni algtõed ja kogemuse ruttu kätte.” Teadjamad küsijad juba teadsid, et mees on andnud välja raamatu “Väljavalitu” ja küsisid, et kas nad saavad oma probleemidele lahenduse, kui nad selle raamatu läbi loevad. Elu on lihtne, kas pole – sul pea valutab ja raamatu lugemine aitab.. Õnneks on Jüri seal nõuande lehel ka kirjutanud, mida ta raamatus leidub ja see levinuim soovitus, PM-harjutus, on kirja pandud nii:

Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht). Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole. Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne regioon e.vööpiirkond. Lõdvestub kogu keha! Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”. Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine. Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Kui see jutt pole šarlatani jutt, siis olen mina arstionu Jüri. Kuidas võib kõrgharidusega inimene rääkida mingist Taarast ja Taevatähest ja pakkuda kõikide probleemide lahenduseks kolm korda sirutusega kummardust? Ma saan aru, et kui inimene kipub verd nähes pilti kaotama, siis selle jaoks spets kiirretsepti pole, kuid vastus “noore inimese madal vererõhk” on liiga lihtne.

Või teine näide. Puberteediealine tütarlaps jutustab talle pikalt laialt täiesti tüüpilise puberteetiku mure: tujud kõiguvad, sõpradega kord saan läbi, siis mitte, hea tuju vaheldub kehvaga. Arstionu ütleb, et mine räägi emme-issiga ja joo rahustavaid teesid enne magamaminekut. Hei-hoo, kui sel tüdrukul oleksid normaalsed emme ja issi, ta poleks seda Jürile rääkima tulnud. Kuid Jüri oleks võinud talle mainida, et 80% puberteetikutest tüdrukuid tunnevad end suht samamoodi ja tavaliselt läheb see täiskasvanuks saades üle.

Ning kõige drastilisem näide. 21-aastane noormees on tarvitanud 5 aastat kanepit ja joonud igal õhtul ära 2-5 õlut. Ühel hommikul hakkas pilt lainetama, tekkis õhupuudus ja südamepuperdus. Läks perearstile, kes kirjutas talle süüdimatult välja Sertraline-Teva 50mg ja ravimi Xanax 0,25mg. Poiss võttis rohud sisse ja pidi otsad andma. Jüri talle igaks juhuks ei vastanudki. Ütles, et loe siin seda lehekülge ja harjuta. Ma ütleks, et siuke arst võiks oma paberid ära anda ja jätkata seda tolategemist, mida ta aeg-ajalt teles teeb, elukutsena. Sellele 21-aastasele oleks juba päris uuringuid vaja, sellise suureks kasvamise tulemusel võib asi juba füüsiliselt pees olla, kui tal pilt ikka üldse enam ees ei püsi ja rahustite peale hulluks läheb.

Nojah, aga mina pole arst, kuid ma ei taha, et inimeste tõeliste muredega tegeleb inimene, kelle peamine eesmärk on oma šarlatani raamatut müüa. Seal kliiniku lehel on igasuguste arstide nõuandeid ja tavaliselt on need asjalikud või vähemalt soovitavad õiget arsti, kelle vastuvõtule minna, mitte ei käsi hommikul lõuna poole kummardada.

5 comments

 1. Sattusin mõni aasta tagasi konverentsile kus “motivational speaker’i” rollis oli Ennet ning mul tekkis sügav kahtlus, et ta üritas publikut lihtsalt ahistada (oli vist raamatupidamis- või sekretärikonverents mille publikum nais-dominantne)… Sinu tähelepanek seletab mõndagi 🙂

  Meeldib

 2. olgu Ennet, mis ta on, ehk ärimees rohkem kui psühhiaater, ma teda päris šarlataniks ei nimetaks – nii must-valga kõik ei ole… aga harjutus on aus ja saja asja vastu abiks tõesti, vaatamata kõigele … iseasi, kas sirutama just Taara poole peab – see vist on maitse küsimus, vabalt võib ka lihtsalt taevasse nt…

  mis nõuanetesse puutub, siis psühhiaater ei saa ka parima tahtmise juures mõnerealise kirjakese põhjal määrata diagnoosi ja tulenevalt, soovitada midagi enamat, kui “Jooge teed ja liikuge värskes õhus”… see ei kahjusta, on kahtlemata kasulik nii nt vererõhu, kui ka ärevushäirete puhul… küll peaks ta kõik sellised soovitused lõpetama lausega: “Pöörduge polikliinikusse!”…

  ja mitte, et kõrgharidus automaatselt suurt intelligentsustaset tähendakski, eksole…

  Meeldib

 3. Hingamisharjutus on tõesti asja eest, nagu paljude asjadega siin elus on ka selle puhul asjast kasu, kui sellega järjepidevalt tegeleda. Skisofreeniat ilmselt ei ravi muidugi. Õigesti hingamist soovitavad teisedki arstid muuseas, nii et ei maksa seda päris šarlatanluseks pidada.
  Ma muidugi Enneti fenomenist aru ei ole saanud ja mulle ta sümpaatne ei ole.

  Meeldib

 4. Nõus kommijatega, et ega internetis ei saagi täiuslikku nõu anda. Mida ma postitusse ei kirjutanud, oli see, et doktori eesti keel on ka suht kehvake. Inimene võiks proovida moodustada täislauseid. Inimesed, kel endaga isegi raske, ei pruugi mingitest lühenditest ja ühesõnalistest lausetest aru saada.
  Ma küll ei tea, mida vastata, kui keegi mu käest küsiks: “Kuidas AD mõjub?”
  Mul pole ühtegi selliste nimetähtedega tuttavat 😀 Need, kes teavad, mida see tähendab, ei lähe ju internetti küsima. Mingi empaatia võiks psühhiaatril ju olla.

  Mis asi see AD on?

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.