Kuidas kasvatada tubakat

Kuna riigiisad arvavad, et terve eelarve võiks kokku panna aktsiisidest, siis tekkis tahtmine ise tubakat kasvatama hakata. Eestikeelne internetiotsing andis teadmise, et eestlased küll tahaksid tubakat kasvatada, mõned neist mäletavad ka esivanemaid, kes seda 50 aastat tagasi tegid, aga praktiliselt keegi sellega ei tegele. Ma ei imesta ka, kuna ainuke link, mis räägib kuidas tubakat kasvatada on seemnemaailma lehele ja seal on kirjeldus, mis peaks iga inimese, kes just aiandushull pole, ära peletama. Aiandushullud aga ei suitseta ja kasvatavad mingeid tubakasorte, kuna need on ilusad ja lõhnavad, ilmselgelt nad kedagi oma taime lehti ära kiskuma ei lase.

Eestikeelne otsing annab ühe suitsumehe meenutuse: “20. sajandi algupoole piibusuitsetaja Alexander Mets: Kõige rohkem kasvatati “austria kollast” ehk “trapezundi”. Teiseks kasvatati vene tubakat ehk mahorkat. Kolmandaks kasvatati vähesel määral pikalehelist ja roosaõielist Virginia lõhnavat tubakat. Ühe mehe aastase tubakavajaduse katsid umbes 150- 200 taime, millest iga suitsetaja siis vastavalt oma äranägemisele teiste lõhnataimede lisamisega maitsele vastava tubakasegu valmistas. Lõhnaineteks kasutati kirsilehti, lõhnavat varjulille või pritsiti tubakat piirituses lahustatud meega.”

Imekena aialill - Nicotiana sylvestris

Imekena Argentiina päritolu aialill – Nicotiana sylvestris

Ingliskeelse rahvaga on teine häda – nood on maast nii võõrdunud, et iga inimene, kes näpu maasse torkab, on ökoökoöko, ehk mingi friik, kes kasvatab ise mingeid taimi mitte vajaduse vaid maailmavaate pärast. Jah, eestlased on maailmas üks kõige ökom rahvas, kuna me oleme vaesed.

Nii, aga mida teevad põhjamaalased? Nemad ju ka suitsetavad ja neil on külm kliima ja maast eraldati neid ikkagi suhteliselt hiljuti. Leidsin jutu rootsi tubakasvatuse ajaloost, kus on kirjas, et rootslastel oli igal maainimesel maalapike, kus kasvatati tubakat – tobakslycka. Ja 18. sajandil oli tubakakasvatus rootslastele kõige kasumlikum taimekasvatus üldse, aedvilja tõid nad sisse Saksamaalt. Kuid nüüd on ka neil vaid ajalugu ja isegi tubakakasvatuse muuseum, kus toimuvad tubakakeeramise, savipiibu tegemise jms töötoad.

Nojah, igatahes hakkasin kontrollima erinevaid tubakaliike ja Nicotiana tabacum (virgiinia ehk türgi tubakas) tundus olevat selline, nagu ma uduselt mäletan, et vanaisa aias kasvas. Leidsin, et keegi Saaremaa mees on neid ka ise kasvatanud ja müüs 2011. aastal osta.ees seemneid. Kas ta neid lehti ka suitsetada proovis, kirjas polnud. Peale selle suitsetatakse ka Nicotiana rustica, ehk mahorka või vene tubakat. Mõlemad tubakad on üheaastased valgusnõudlikud taimed, sobivaim kasvutemperatuur on 20-27 °C. Tubakasaak on keskmiselt 15–30 ts kuivi lehti 1 hektarilt (allikas). 

Erinevatest suitsetamistubaka liikidest on vikipeedia artikkel.

Klikiaegne tubakakasvatuse ja retseptide raamat siin.

Nii, teooria on mul siis enam-vähem olemas. Kui kellelgi on pakkuda meil kasvatatud tubakaseemneid, mis hullumeelset hooldust ja väetist ei nõua, jätke kommentaar.

Advertisements

2 thoughts on “Kuidas kasvatada tubakat

  1. l2biminusilmade 11. märts 2013, 02:45

    Tehke lihtsalt peale ja ongi kõik

    Meeldib

  2. leiki 11. märts 2013, 18:58

    Kui ma olin laps,siis maal kasvatasid kõik suitsumehed endale ise piibutubaka. Minu vanaisaloli kogu aeg piip hambus ja ma mäletan selgesti, kui tähtis oli see tubakakasvatus. Kõigepealt kasvatati taimed lavas ette. Selles lavas kasvasid veel ka peedi – ja kapsataimed. Peete oli kolme liiki: suhkrupeet, punapeet ja loomapeet ehk rungul. Mai lõpus istutati taimed peenrale. Ei mäleta, et tubakataimedega rohkem oleks tegeldud kui peedi või kapsataimedega. Rohisime kõiki ühteviisi. Aga suurt täpsust nõudis õigeaegne lõikus ja korralik kuivatamine. Vanaisal oli pööningul spetsiaalne kuivatuslava. Seal pidi õhku olema aga ei tohtinud tuult olla. Kui tubakas oli sobivalt kuiv siis lõikas vanaisa selle spetsiaalse lõikuriga sobivaks. Mingeid puulehti ta juurde ei pannud ja seemne kasvatas ka alati ise.

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: